Részletekben fizetünk a fegyverekért, amik 2020 után érkezhetnek meg.
Magyarország a legnagyobb vásárlója a német fegyvereknek 2019 első felében – írja a Népszava a német Gazdasági Minisztérium adataira hivatkozva, amiket a német Zöldek külügyi szóvivője, Omid Nouripour kért ki.
A nyilvánosságra hozott statisztikák szerint hazánk 1,76 milliárd euró (nagyjából 572 milliárd forint) értékben rendelt fegyvert Németországtól.
A lap említ egy korábbi haderő-fejlesztéssel kapcsolatos bejelentést, szerintük arról az ügyletről lehet szó: tavaly év végén 44 Leopard 2A7+ nehéz harckocsi és 24 Panzerhaubitze 2000 (Pzh 2000) önjáró löveg beszerzéséről született döntés. Költségeket ugyanakkor nem közöltek.
A közzétett adatokból az is kiolvasható, hogy a magyar honvédség részletekben fizet a fegyverekért, amik 2020 után érkezhetnek majd meg.
A Népszava azt írja, a részletek hiányában nehéz megítélni, hogy a beszerzett "csomag" túlárazott-e, az árak ugyanis több mindentől függnek. Nem csak az eszközök költségét kell figyelembe venni, számít a kiképzés, a lőszer, az egyéb felszerelések, a szoftveres fejlesztések, és a szerviz is.
Említik, hogy Katar 2013-ban hasonló modernizáció keretében kb. ekkora költségért (1,89 milliárd euróért) jutott hozzá saját rendeléséhez, ami 62 Leopard 2-est és ugyancsak 24 Pzh 2000-est tartalmazott, ebben viszont a felszerelés és a kiképzés is benne volt.
"Nincs ez másképpen a magyar honvédség esetében sem, a decemberi bejelentés alapján nem csak a fegyverekkel, de az ezekhez tartozó kiegészítő eszközöket és szolgáltatásokat is megkapja a hazai haderő" - írta a lap.
Forrásból, teszik hozzá, nincs hiány, Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára most szerdán beszélt arról, hogy 2020-ban 103 milliárd forinttal több, összesen 616 milliárd forint jut védelmi kiadásokra, amelyből 216 milliárdot szánnak fejlesztésekre. Hazánk ennek ellenére még mindig nagyon távol áll attól a NATO által megfogalmazott céltól, hogy GDP-jének két százalékát haderőre költse.