De lesz vizsgálat az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában, amely jelentést fog írni. Magyarország az egyetlen európai tagja a tanácsnak, amely nemmel szavazott.
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa csütörtökön határozatot szavazott meg arról, hogy előzetes vizsgálatot indít a Fülöp-szigeteki drogellenes "háborúban" meggyilkolt ezrek ügyében. Az erről szóló határozatot Izland terjesztette a tanácsa el. A Genfben ülésező, 47 tagú testületben lefolytatott szavazáson 18 ország voksolt a javaslat mellett (köztük az Európai Unió tagországai), 14-en ellene (köztük Kína), míg 15 ország tartózkodott (köztük Japán), írja az MTI.
Az már máshol olvasható, hogy Magyarország is nemmel szavazott Angola, Kína, Kuba, Egyiptom, Eritrea, Szaúd-Arábia mellett - egyedüli európai országként.
A Fülöp-szigeteki delegáció arra buzdította az országokat, hogy az előterjesztés ellen szavazzanak, írja az MTI, ez nálunk hatott.
A határozat értelmében Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa 2020 júniusára jelentést készít a Fülöp-szigeteki helyzetről. A droggyilkosságok ügyében a hét elején ENSZ-vizsgálatot követelt a londoni székhelyű Amnesty International. Jelentésében a szervezet felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt három évben a Fülöp-szigeteken a gyilkosságok módszeressé váltak, és a hatóságok nem vonták felelősségre az elkövetőket. A jogvédők azzal is megvádolták Manilát, hogy szándékosan félretájékoztatja a nemzetközi közösséget.
Lehetetlen pontosan megmondani, hányan haltak meg Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnök drogellenes háborújában. A manilai kormány 5300 gyilkosságról tud, amelyet álláspontja szerint rendőrök követtek el az önvédelem jegyében. Egyes vélekedések szerint az áldozatok valódi száma ennek négyszerese lehet.
"A helyi belügyekről a Fülöp-szigetek állampolgárainak kell dönteniük. Együttműködni jöttünk, nem beavatkozni", mondta Szijjártó Péter külügyminiszter 2017-ben, amikor kölcsön folyósításáról döntöttünk, illetve gazdasági kapcsolatokat építettünk.