Szombaton a Római-parton megmutatták a budapestiek, hogy elementáris igényük volna arra, hogy sokkal több kapcsolatuk lehessen a folyóval. És arra, hogy ingyen strandolhassanak.
A Város és Folyó Egyesület (Valyo) és a Fák a Rómain Civil csoport közösen szervezett egynapos teszt-fürdőzést szombat délutánra a Római-partra, ahol az óbudai önkormányzat nemrégiben hozott döntése alapján jövőre hivatalos szabadstrandot épít.
A civilek egy ötnapos építőtábor során alkották meg a fürdésre alkalmas partszakasz kellékeit, építettek egy őrtornyot, és egy sajátkészítésű kacsamintás bójasort jelöltek ki, ameddig biztonságosan be lehet merészkedni a folyóba.
A tesztfürdőzésen jelen volt a vízirendőrség és a mentők is, akik vigyáztak a biztonságra.
A Facebookon 369-en mondták biztosra a részvételt a szombat délutáni fürdőzésen, és több mint kétezren érdeklődtek. Nehéz megítélni, hogy hányan voltak jelen, de bizonyára sok százan, a fürdőzők teljesen megtöltötték a partszakaszt.
Még tilos a fürdőzés, de a vízminőség ezt már nem indokolja
De miért olyan nagy dolog az, hogy fürdeni lehet a Dunában? A folyó fővárosi szakaszán 1973-ban tiltották meg a fürdőzést a jelentősen megromlott vízminőség miatt. Most azonban már az összes hivatalos mérési eredmény azt mutatta, hogy a vízminőség kiváló, a Duna fürdésre alkalmas. Még a legutóbbi, júniusi is, amely a mindenféle hordalékot magával cipelő áradás idején készült.
Noha a természetes föveny miatt biztos, hogy a Római az egyik legalkalmasabb helyszín arra, hogy budapesti szabadstandnak adjon otthont, van más helyszín is a fővárosban, amely potenciálisan alkalmas lehetne fürdőzésre.
Például Újpest egy szakasza vagy a Népsziget, de van egy természetközeli partszakasz Budafok-Tétényben is, illetve a Közvágóhídtól délre található kihasználatlan Dunapart is, ahova az olimpiai létesítményeket szerette volna telepíteni a kormány.
Korábban a Kopaszi-gátnál is volt még egy remek terület, ahol hivatalosan ugyan nem engedélyezték, mégis sokan fürödtek. Amióta azonban elindult Garancsi Istvánék ingatlanberuházása, a szakaszt körbekerítették.
Nagyon megérdemelné Budapest
Az, hogy civil csoportok fogtak össze, és hogy sok száz látogató elment már az első alkalommal is, egyértelműen mutatja a budapestiek létező, és a politika által egyáltalán figyelembe nem vett igényét arra, hogy több zöldterület szeretnének, több olyan helyet, ahol érintkezni lehet azzal a hatalmas folyóval, amely a várost kettészeli.
Ingyen, természetes környezetben, fogyasztási kényszer nélkül.
A Szabadság híd birtokbavétele, és az azóta rendszeressé tett nyári hétvégi lezárása óta ez volt az első olyan alkalom, ahol a budapestiek megmutatták ezt az igényüket.
Üzenet a várospolitikának
A városlakók ezzel a budapesti városvezetésnek, illetve a kormány Budapest-politikájának is üzentek, amely évek óta pont az ellenkező irányba halad.
Egyre több helyen vágják ki a fákat, alakítanak közparkokat és rekreációs területeket a kormányzati nagyprojektek célterületévé, elég, ha a Liget-projektre, az Orczy-parkra, vagy a Dagály fürdő területén felhúzott Duna Arénára gondolunk.
És ezt a sort gazdagítja a Kopaszi-gáton elkerített Duna-szakasz is. És végre egy a másik irányba tett, nagyon üdvözlendő lépés az óbudai önkormányzat döntése a szabadstrand kialakításáról.
A Római-part pedig éppen az a terület, amelyet már-már feláldoztak volna bizonyos politikai-üzleti érdekeknek, de úgy tűnik, hogy a határozott civil ellenállás hatására végül megmenekült.
Európa legszuperebb folyópartja lehetne a Római
Nem épült, és egyhamar nem is épül mobilgát a Rómain. A helyi civil közösség úgy döntött, maguk veszik kezükbe a Római-part sorsát.