Itthon hvg.hu 2019. június. 05. 07:05

Palkovicsék az éjjel benyújtották az MTA-t megcsonkító törvényjavaslatukat

Kedd este 10 körül meg is jelent a parlament honlapján a vonatkozó dokumentum.

Palkovics László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium tárcavezetője hétfőn úgy fogalmazott: kedden beterjeszti az Országgyűlésnek az MTA-ról szóló törvény módosítását. Erre kedd este 10 óra környékén sor is került, a vonatkozó dokumentum felkerült a parlament honlapjára.

Az átszervezés lényege - ahogy azt a hvg.hu többször megírta -, hogy az összes kutatóintézet az újonnan létrehozandó intézmény, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat alá tartozna, amelyben meghatározó befolyása lenne a kormánynak. Bojár Gábor, a Graphisoft első embere korábban azt mondta, a Fidesznek a tudomány szabadsága veszélyes, az ellenzéki beállítottságú tudósok pedig „kormányellenes fészkeket” hoztak így létre.

A kiszervezés időpontja szeptember 1., amit Palkovics "prózai okkal" indokolt, hogy "minél gyorsabban legyen meg az új szervezet, és akkor mindenki tudja, hogy hogyan, mihez fog tudni alkalmazkodni".

A tárcavezető szerint a kiszervezéssel nem sérül a kutatás szabadsága, illetve ígéretett rá, hogy "várjuk az Európai Uniónak a szakembereit, illetve föl fogunk kérni olyan nyugat-európai, korábban az átalakítás miatt bizonyos aggódásukat kifejező szervezetek, a Leibnitz német kutatóhálózat, a Max Planck vezetőit, hogy legyenek szívesek és nézzék meg, hogyan fog átalakulni a kutatóhálózat".

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium hétfői közleménye szerint - amely az MTI OS szolgálatában is megjelent - "a tervezett változások elsődleges célja Magyarország versenyképességének növelése a hatékonyabb működés és az egységes, teljesítményalapú forráselosztás feltételeinek megteremtésével", valamint "több forrásból több kutatást szeretne a kormány". A kutatóhálózat elcsatolása ellen azonban heves tiltakozások kezdődtek, legutóbb vasárnap, ezrek részvételével történt ilyen megmozdulás. Fiatal kutatók még levelet is írtak Orbánnak, hogy félnek, egy teljes tudósnemzedék veszhet el.

A törvénymódosító javaslat vonatkozó szövege - amely, mint említettük, már olvasható a parlament oldalán -, több fontos kérdésre is választ ad. Olvasható benne többek közt, hogy:

  • Az ELKH Titkárság fő döntéshozó szerve az irányító testület, az Irányító Testület 13 főből áll;
  • az elnökön felüli tagjai közül hat főt a kormány, hat főt a Magyar Tudományos Akadémia delegál azzal, hogy az Irányító Testület tagjainak legalább kétharmada a tudomány művelői közül kerüljön kiválasztásra.
  • Az Irányító Testület tagjait a miniszterelnök nevezi ki.
  • Az Irányító Testület vezetője az elnök, akit a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és a tudománypolitikáért felelős miniszter közös javaslatára a miniszterelnök nevez ki.
  • Az elnök a) az ELKH, mint központi költségvetési fejezet tekintetében a fejezetet irányító szerv vezetője; b) kétévente az Országgyűlésnek, évente a Kormánynak beszámol az ELKH működésének 13 eredményeiről.

További részleteket korábbi cikkünkben olvashat.

Hirdetés
Minden, amit tudni érdemes Trump vámháborújáról
hvg360 Nagy Gábor 2025. április. 07. 15:53

Trump úgy beszél, mint Lear király, amikor zavart állapotba kerül – és ezzel is válságot szabadít el

Rendszer ez, vagy csak őrült beszéd? Az NBC 2015-ben még kirúgta Donald Trumpot azért, ami mára az amerikai politika alapvetésévé vált, tíz év elteltével viszont teljesen elszabadult az elnök kommunikációja. Sikerét nemcsak a valóságot átíró, a közösségi médiát eluraló környezetnek köszönheti, hanem az is, hogy igazi profi a közönsége előtt: mindig mond idézhetőt, jót vagy rosszat.