Itthon hvg.hu 2019. május. 23. 16:17

Az Ab szerint a névjegyzék ára nem alkotmányossági kérdés

Az Alkotmánybíróság érdemi vizsgálat nélkül visszautasította Tóth Bertalan MSZP-elnök panaszát.

Az ügy előzménye az, hogy a szocialista pártelnöktől 3 millió forintot kért a Nemzeti Választási Iroda a választói névjegyzékekért. A listavezető úgy értelmezte a szabályokat, hogy mivel az EP-választáson az egész ország egy választókerület, ő mint jelölt a parlamenti választáson egy-egy kerület adataiért fizetendő 149 000 forintért megkaphatja az adatokat. A hivatal viszont a pártlistán szereplő 21 EP-képviselőjelöltre hivatkozva ennek az összegnek a 21-szeresét követelte.

Ezt a Nemzeti Választási Bizottság, majd a Kúria is jóváhagyta, mondván, hogy Tóth Bertalan nyilván nem önmaga, hanem az egész jelölőszervezet – az MSZP és a Párbeszéd – nevében kampányolna, ehhez kéri az adatokat.

Ezután, múlt pénteken fordult a politikus az Alkotmánybírósághoz, a véleményszabadság alaptörvényi jogára hivatkozva. Szerinte abban akadályozták meg, hogy jelöltként közvetlenül forduljon a választópolgárokhoz. Az Ab Szívós Mária vezette öttagú tanácsa azonban csütörtökön úgy döntött: nem tárgyalja érdemben a panaszt, mert a panaszos nem bizonyította az összefüggést a véleményszabadság és a vitatott intézkedés között, hiszen nem tagadták meg tőle a névjegyzéket, csupán a fizetendő összegről folyt vita.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.