Itthon hvg.hu 2019. május. 21. 20:09

Földtörvény-vita: válaszolt az Európai Bizottság a kormánynak

Elmagyarázták a bírósági döntést és utaltak arra, hogy tudomásul kéne venni a döntést.

Nyilatkozatban válaszolt az Agrárminisztériumnak az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete a földtörvényt jogsértőnek találó EU bírósági határozat ügyében. Az Európai Unió bírósága szerint ugyanis jogsértő a 2013-as magyar földtörvény, amikor megszüntette a külföldi állampolgárok haszonélvezeti jogát, ez ugyanis a tőke szaba dmozgásának jogát sérti. Az Agrárminisztérium a nyilatkozatában viszont arról értekezett, hogy az a földtörvényt a bíróságon megtámadó Európai Bizottság "a külföldi spekulánsok érdekeit" védi.

Az EB Magyarországi Képviselete válaszul azt írta, az Európai Bizottság nem részérdekeket szolgál, hanem az uniós szerződések őreként kötelessége, hogy biztosítsa az EU jogszabályainak megfelelő alkalmazását.

Adott esetben úgy látták, hogy a magyar szabályozás a haszonélvezeti jog megszüntetésével sértette a határokon átnyúló tevékenységet folytató uniós polgárok mezőgazdasági földhasználatára vonatkozó rendelkezéseket, ezért indítottak 2014 októberében kötelezettségszegési eljárást, de miután Magyarország nem hozott intézkedéseket a helyzet orvoslására, 2016 júniusában a Bírósághoz fordultak.

A közleményben hangsúlyozzák, hogy a bírósági döntés szerint a tőke szabad mozgásának elvéből és az Európai Unió Alapjogi Chartájában biztosított tulajdonhoz való jogból eredő kötelezettségeket sértette a magyar törvény, majd hozzáteszik: "Az EU intézményei és a tagállamok közötti őszinte és lojális együttműködés, illetve a közösen elfogadott uniós jogszabályok érvényesülésének alapja a Bíróság döntéseinek mind az uniós intézmények, mind a tagállamok hatóságai részéről történő tudomásulvétele."

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?