Itthon hvg.hu 2019. május. 06. 11:25

"Sorsdöntő ülés" - ma szavaz az MTA közgyűlése a kutatóintézeti hálózatról

Üzenetváltással indult a Magyar Tudományos Akadémia ünnepinek hirdetett, de sorsdöntőnek nevezett mai közgyűlése, amelyet az elnök, Lovász László nyitott meg.

Amennyiben az MTA közgyűlése ma úgy dönt, hogy nem fogadja el az innovációs tárca javaslatait a kutatóintézet-hálózat kiszervezésére vonatkozóan, a helyzetet a kormánynak kell megoldani – így foglalható össze a legrövidebben Palkovics László hétfő reggeli üzenete. Az innovációs és technológiai miniszter interjút adott a Magyar Hírlapnak, amiben arról beszélt: a kormány szándéka egyértelmű, a cél, hogy Magyarország európai szinten is élenjáró kutatás-fejlesztési és innovációs teljesítményt nyújtson a jövőben. Palkovics azt is mondta, júniusban módosulhat az akadémiai törvény.

A reggel megjelent interjú után délelőtt kezdődött meg az MTA 191. közgyűlése, a legfontosabb téma a kormány, az ITM és az MTA közötti, a kutatóhálózat hovatartozásáról és átalakításáról szóló vita végén létrejött szándéknyilatkozatról szóló szavazás lesz.

Lovász László, a nyitóbeszédében azt mondta: az egész tudományt alapvetően meghatározó döntések születnek ma meg. "Bár a legutóbbi, decemberi közgyűlés hivatalosan is rendkívüli volt, nem túlzás annak vagy még inkább sorsdöntőnek nevezni a ma kezdődőt sem. Hiszen nem csupán a Magyar Tudományos Akadémia, hanem a teljes magyar tudományosság jövőjét alapvetően meghatározó döntéseket kell meghoznunk." A kormány szeretné elvenni az MTA-tól kutatóhálózatot, az akadémia viszont azt szeretné, ha az égisze alatt maradna a kutatóhálózat. "Közgyűlésünk legjobban várt és legfontosabb témája a kutatóhálózat sorsa. Decemberben hitet tettem az akadémiai kutatóhálózat integritása mellett, és a Közgyűlés nagy többséggel támogatott. Majd fél évvel később, sok-sok nehéz, embert próbáló vita és tanácskozás során olyan erejét ismertem meg Akadémiánknak, a testületnek és a kutatóhálózatnak egyaránt, ami büszkeséget és némi megrendülést is kiváltott belőlem", mondta Lovász a megnyitójában.

"Az Akadémia a kutatóhálózat teljesítménye számára nem akadályt, hanem garanciát jelent."

Ezután Harmathy Attila jogprofesszor megkapta az Akadémiai Aranyérmet. Harmathy kiemeli beszédében Mádl Ferenc néhai köztársasági elnököt, aki az akadémiai törvényt előterjesztette, és akinek így az MTA a függetenségét, és a kutatóintézeti hálózatának függetlenségét is köszönhette. Ezután átadták az Akadémiai Díjakat, és különböző más akadémiai díjakat. Ezzel véget is ér az ünnepi ülés, és folytatódik a a munkaközgyűlés.

Hirdetés