Egyre feszültebb a helyzet a határhoz közeli városban, a Népszava korábbi cikkének a címe az volt, hogy „tolmáccsal jár Kisvárdára az ukrajnai magyar beteg”. Most válaszolt a kórházigazgató.
A Népszava tárta fel még korábban, hogy egyre feszültebb a légkör a határszéli városban, a betegek szerint megnőtt a várakozási idő, mert külön pénzt fizető ukránok, és magyar útlevéllel rendelkező, de a magyar nyelvet nemigen beszélő kettős állampolgárok nagy számban jelentek meg a szakrendeléseken és a kórházi ellátásban is.
A napilap most újabb cikkben foglalkozik a kisvárdai helyzettel. Érdekes adattal igyekezett cáfolni a kisvárdai kórházban kezelt ukrán–magyar kettős állampolgárok helyiek által tapasztalt magas számát Hegyi Henrik, az intézmény főigazgatója. A főigazgató szerint kórházukban a jelenleg érvényes jogszabályi előírásoknak megfelelően történik a betegek ellátása.
„Ez alapján két dolgot kell vizsgálnunk, hogy az adott betegség ellátására kompetens-e intézményünk, illetve az ellátásra jelentkező beteg biztosítással rendelkezik, vagy ki kell fizetnie az ellátás díját. Az elmúlt hat hónap alatt 203.000 járóbeteg kevesebb mint 0,5 százaléka volt ukrán. A külföldi betegek – például ukránok – térítési díj ellenében veszik igénybe az egészségügyi szolgáltatásokat, az ő ellátásuk a kórházban semmilyen zavart vagy feszültséget nem okoz. A megszokott eljárásrendek alapján végezzük a munkánkat.”
Csakhogy az intézményvezető éppen arra nem felelt, amit kérdeztek tőle, hogy milyen arányban látnak el olyan ukrán-magyar kettős állampolgárokat, akik társadalombiztosítást sosem fizettek, viszont papírjaik révén nyugdíjasként ingyenes ellátásra jogosultak, ha pedig nem nyugdíjas korúak, havi 7500 forintos szolgáltatási díj befizetésével megváltják az erre való jogosultságukat. A főigazgató csak az ukrán nemzetiségű és vélhetően csak ukrán útlevéllel rendelkező betegekről szolgáltatott adatot.
De a Népszava azon kérdésre, hogy a kettős állampolgársággal és magyar útlevéllel jelentkező betegekről vezetnek-e statisztikát, már nem válaszolt. Miként arra sem, hogy a valódi ukrán betegek – a 0,5 százalék – által befizetett térítési díjak milyen bevételt jelentettek az elmúlt fél évben a kórház számára.
(Kép: illusztráció)