Ez a hét is bármelyik hét lehetett volna és valószínűleg a következő is ilyen lesz. Semmi sem változott, csak egy kicsit minden megint rosszabb lett. A hvg.hu belpolitikai összefoglalója
Seszták Miklós kezdte el szedni a heti termést a hírpiacon. Egy laza 2,5 milliárd forintos beruházással manapság azonban csak egy átlagos hét alaphangját lehet megadni. Néhány évvel ezelőtt egy ekkora összeg hallatán a fészerben megremegett a vasvilla, ma azonban talán éppen azért csendes minden, aminek zörögnie kellene, mert a volt fejlesztési miniszter kisvárdai vállalkozásairól hetente egyszer biztos, hogy hírt adunk. Van másik, illetve lesz másik történet az biztos…
És akkor álljon itt egy gyorsleltár azokról, akik szintén hozták a heti kötelezőt:
- Szijjártó Péter visszaszólt a svéd külügyminiszternek
- Schmidt Mária szerint a franciák és a németek támogatásával a brüsszeli vezetők minden lépésükkel arra törekszenek, hogy megalázzák a kelet-európai országokat
- Szél Bernadett és Hadházy Ákos ismét akciózott az MTVA-nál
- Németh Szilárd úgy adott át egy játszóteret, hogy közben egy jót migránsozott
- Kordonok között engedné csak a Budapest Pride-ot a rendőrség
- Csúsztatásokkal teli hirdetésben alázza ellenzéki riválisait az LMP
- Facebook-kommentekben veszekszik Puzsér és Karácsony csapata
Ezek után senkinek nem okozott meglepetést a Medián legújabb felmérése, amely szerint: Az MSZP beérte a Jobbikot, a Fidesz ismét erősödött.
Ami nem minden héten történik meg, hogy a Magyar Tudományos Akadémia elnöksége és fővárosi bírák is csavartak egyet a kormányzati elképzeléseken. Furcsa is lehet kormánytagként úgy kelni egy napos reggelen, hogy nem az történik, amit elterveztek. Nagyobb ellenállást ugyanis szinte sehol nem tapasztaltak a miniszterek, de még az államtitkárok sem… És ez ugyanúgy igaz a politikától elvileg független testületek/szervezetek/hivatalok vezetőire is.
Az MTA és Palkovics miniszter meccse sem úgy indult egy éve, hogy az Akadémia vezetői akár a hosszabbításig is eljuthatnak. Tavaly ilyenkor kaptak 54(!) percet, hogy igazodjanak az elvárásokhoz, és hiába tudta mindenki: agykapacitásban verhetetlen az MTA, egy árva garast sem adott senki arra, hogy mundért soha nem látott tudósok akár egy hetet is kihúznak a kormány szabadcsapataival szemben. Most ott tartunk, hogy Lovászék támadnak, Palkovicsék védekeznek, ami eleve szokatlan lehet mindkét félnek. Sportnyelven: mindkét gárda a 11-es rúgásokhoz készülődik és ez a jelenlegi helyzetben felér egy győzelemmel az MTA-nak.
De itt van még egy kormányzati szempontból furcsa csata. A fővárosi bírák ugyanis újra visszavágtak Handó Tündének, az Országos Bírósági Hivatal elnökének. Most nagy többséggel az egyik legfőbb kritikusa, Vadász Viktor elnöki pályázatát támogatták. Bár ez a meccs sem futott még le, a jelenlegi állás szerint ebben a csatában legalább idegenben lőtt góllal továbbjuthatnak a fővárosi bírák. A hiteles jegyzőkönyvhöz hozzátartozik, hogy ugyan a Handó-párti jelölt nagyon kikapott, ennek ellenére még mindig nem biztos, ki vezeti majd a Fővárosi Törvényszéket.
Egy kicsit térjünk vissza a napi rutinhoz:
- Megharaptak, majd fojtogattak egy MSZP-s aktivistát Budapesten
- Bocsánatot kért a Pesti Srácok újságírója Nagy Blankától
- Olyan családnál járt Orbán, ahol ő figyel a falon
- Leszavazta a Fidesz Karácsony parkolási javaslatát
- Nyilvántartásba vették az MSZP-Párbeszéd, a DK és az LMP listáját
És végül az egyik olyan hír, amely az egyik, ha nem a legsikeresebb kormányzati térfoglalást bizonyítja: Hatalmasat zuhant Magyarország a sajtószabadság-ranglistán. Ez a hír pont egy nappal azután jelent meg, hogy a Mahir bejelentette: 40 év után egyoldalúan azonnali hatállyal felmondja a két cég között fennálló, a HVG hetilap címlapjairól készített plakátok kihelyezéséről szóló, nem felbontható szerződést.
Magyarország az elmúlt években nagyot zuhant a rangsorban: 2011-ben még a 40. helyen állt, a következő évben azonban, mivel az értékelés szerint "a vitatott médiatörvények hatályba lépése óta széles körben elterjedt az öncenzúra a szerkesztőségekben", 16 helyet rontott. Azóta is egyre lejjebb csúszik, 2016-ban a 71., 2017-ben pedig a 73. volt.
A tavalyihoz képest 14 hellyel került lejjebb a rangsorban a magyar sajtószabadság a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-szervezet felmérése szerint, és a "problémás országok közé sorolták". Ezzel a 87. helyet szereztük meg 180 országot rangsoroló listán. Ez jó mulatság, férfi munka volt!