A NATO-főtitkárhelyettesével tárgyalt Szijjártó Péter, a magyar miniszter az emelkedő magyar védelmi költségekről és a kárpátaljai magyarok jogairól beszélt, Rose Gottemoeller pedig arról, Oroszország miatt kaotikus és kiszámíthatatlan a biztonsági helyzet Európában.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a magyar védelmi fejlesztésekről tájékoztatta Rose Gottemoeller NATO-főtitkárhelyettest Budapesten – közölte a tárca kedden az MTI-vel. A KKM közleménye szerint arról is beszéltek, Magyarország továbbra is erején felül vesz részt a NATO-műveletekben, ennek jegyében hetvennel növeli koszovói kontingense létszámát, negyven katonával pedig a hozzájárulását az afganisztáni misszióhoz. Emellett Magyarország az idén négy hónapon keresztül részt vesz a balti államok légvédelmében. Végezetül Szijjártó Péter jelezte a szövetség főtitkárhelyettesének, hogy "Magyarország semmilyen geopolitikai vonatkozásban nem fogja feláldozni a kárpátaljai magyar közösséget, és elvárja Ukrajnától, hogy tartsa tiszteletben az ott élő magyarok jogait".
Rose Gottemoeller mondandóját a NATO oldalán lehet olvasni. Beszédében arra mutatott rá, ma rég nem látott komplex és kaotikus biztonsági helyzet alakult ki a világban, konkrétan Oroszország folytatja a szabályok be nem tartását, és a aláaknázza azokat az intézményeket, amelyek biztosították Európa békéjét évtizedeken át (itt az INF-szerződés be nem tartására utalt). Támadta Oroszország új fegyvereit is, az új SSC-8 rakétarendszer könnyen mozgatható, elrejthető és nukleáris csapást is lehet vele mérni. Budapestre is percek alatt elérnek.
Gottemoeller kiemelte, nincsenek amerikai rakéták Európában, csak oroszok, és hogy az utóbbi 6 évben hiába figyelmeztették Putyint a NATO-tagállamok, süket fülekre leltek. De épp ezért fontos folytatni a párbeszédet Oroszországgal: "ha nem beszélünk egymással, az csak a félreértések és tettek bizonytalanságának kockázatát növeli". A NATO-vezető megköszönte a magyar erőfeszítéseket Ukrajna ügyében, az emelkedő magyar védelmi költségeket, és azt is elmondta, minden szövetséges azon lesz, hogy Ukrajna beépítse a Velencei Bizottság ajánlásait az oktatási törvény módosításába.