A konzervatív tudósok szerint a projekt alapú finanszírozás bizonytalanságot szül, aggasztja őket az elhúzódó vita az MTA és a minisztérium között. Egy új megoldást javasoltak, amellyel a válasza alapján Palkovics László egyetért.
Nyugtalanítja a Professzorok Batthyány Körét, hogy akadoznak a tárgyalások az MTA kutatóhálózatának átalakításáról, az elmérgesedő hangulatban pedig késik a megoldás. Ez abból a levélből derült ki, amelyet a konzervatív szervezet elnöke, Náray-Szabó Gábor írt az MTA elnökének, Lovász Lászlónak és Palkovics László innovációs miniszternek.
Az átmeneti állapot elhúzódása káros a magyar kutatói közösség és Magyarország számára.
A két fél álláspontját és a nemzetközi gyakorlatot figyelembe véve azt javasolják, az MTA és az Innovációs és Technológiai Minisztérium hozzon létre közösen egy alapítványt, amely átveszi az akadémiai intézethálózat fenntartását és működtetését egyúttal biztosítva a kellő tudományos autonómiát.
Az új struktúrát szerintük paritásos elven kell létrehozni, ahol az irányító-felügyelő testületbe a Kormány, míg a szakmai-tudományos testületbe az Akadémia delegálná a tagok többségét.
Ez a modell véleményünk szerint megfelelő alapot teremtene a vagyonnal kapcsolatos kérdések rendezésének. Egy, az állammal kötendő, a jelenleginél magasabb szintű finanszírozási szerződés teremthetné meg a működés további alapját.
Úgy vélik, a kutatás nem képzelhető el alapfinanszírozás nélkül, a projekt alapú működés
bizonytalanságot szül a kutatói körben és feleslegesen nehezíti a működtetést.
A levélre válaszolt Palkovics László, a miniszer azt írta, a javaslatokkal egyetért, ha az MTA is, akkor kész erről érdemben tárgyalni. Erre Lovász László is készen áll.