Távozik posztjáról a Magyarországgal szemben megbocsátó politikát ígérő külügyi államtitkár, Wess Mitchell. Ronthat ez a magyar–amerikai viszonyon? Thomas O. Melia a HVG-nek azt mondta: amíg Orbán nem változtat, mindegy, ki tölti be a washingtoni posztot.
„Mitchell az európai ügyek nagyra tartott szakértője, aki észrevehető hatást gyakorolt az amerikai külpolitikára, barátságosabb próbált lenni az Orbán-kormány irányába, mint Barack Obama adminisztrációja volt a demokrácia leépítése miatt 2010 és 2016 között” – magyarázza Mitchell lemondásának hátterét a HVG kérdésére Thomas O. Melia volt amerikai helyettes külügyi államtitkár. Mitchell gesztusát szerinte Magyarország sajnálatos módon nem viszonozta. Melia a konfliktusok okát abban látja, hogy a magyar kormány
"továbbra is akadályozza Ukrajna és a NATO együttműködését, elárulta az USA-t a két orosz fegyvercsempész kiadatása ügyében, nem sikerült a CEU-t Budapesten tartani, s Orbán még azon gondolkodik, hogy semleges lesz, mint Ausztria, ami a NATO-ból való kilépést jelentené".
Melia úgy véli, egy új washingtoni államtitkár "ismét átalakíthatja a kétoldalú kapcsolatot, ám a problémák gyökerét az Orbán-kormány politikája és tervei jelentik, s amíg azok nem változnak, mindegy, milyen kormány van Washingtonban, és hogy hívják az államtitkárt, a viszony nem lesz jobb".
Az e heti HVG-ben a magyar-amerikai kapcsolatok alakulását és Orbán Viktor új politikai doktrináját járja körbe Nagy Gábor.