Százasával indított eljárást az ügyészség az egyszerűsített állampolgársági eljárás és fiktív lakcímbejelentések miatt, sok esetben már ítélet is született. A Legfőbb Ügyészség Vadai Ágnes DK-s képviselő levelére válaszolt.
Rákérdezett Polt Péternél Vadai Ágnes DK-s képviselő, nyomozott-e az ügyészség a választások idején tömegével betelepített, csalással kiadott állampolgárságot szerzett ukrán–magyar választók ügyében, születtek-e ítéletek. A DK egyik slágertémája volt az ilyen bejelentett ukrán idősek magyarországi nyugdíja is, erre is kérdezett. Volt olyan romos épület hatérmenti településen, ahol 60-200 ember volt bejelentve. De egyéb visszaélések is történtek a magyar állampolgárság megszerzésével, bűnözők férhettek ezzel EU-s állampolgársághoz annak minden előnyével.
Polt Péter válaszolt Vadai levelére. Mint írja, 2019. január 28-ig 370 ügyben indult nyomozás, ebből 32 esetben még a felderítési, 27 ügy a vizsgálati szakaszban van, 156 esetben vádemelés történt, azaz bírsági szakaszba ért az ügy, 106 esetben született jogerős ítélet. Az esetek többségében úgy kértek állampolgárságot a kérelmezők, hogy nem tudtak magyarul, mégis megszerezték azt "a hivatalnok felelősségét is felvető módon". Más esetben egy magyarul tudó jelent meg a konzulátuson, de egy magyarul nem tudó személynek állították ki az állampolgárságot. Ugyanígy történt útlevelek esetében is.
A fiktív lakcímek ügye: az ingatantulajdonosok fiktív adatokkal adtak be lakcímbejelentő lapokat olyanok részéről, akik nem éltek itt életvitelszerűen. "Az érintettek által aláírt lakcímbejelentők alapján a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának hatósági nyilvántartásában valótlan adatok kerültek bejegyzésre", és ezekből hatósági igazolványokat is kiállítottak.