Itthon 2019. január. 30. 17:57

"Csak rosszabb lett a helyzet" - az Európai Parlament ítélőszéke előtt állt újra a NER

Az EP megvitatta, mi történt 2018 szeptembere, a Sargentini-jelentés elfogadása óta. A többség szerint csak rosszabb lett a helyzet.

Most érkezett

Az EP áttér a következő napirendi pontra, lezárjuk percről percre tudósításunkat.

2018 szeptemberében szavazta meg az Európai Parlament a Sargentini-jelentést, azaz egyetértett azzal, hogy az EU alapértékeit komoly veszély fenyegeti Magyarországon. A kormány szerint mindez Soros György mesterkedése, Brüsszel és Strasbourg azért bünteti az Orbán-kormányt, mert az nem akarja engedni a migránsok korlátlan beteleptését. Itt hangoztt el az azóta klasszikussá vált mondat Orbán szájából: „mi sohasem vetemednénk arra, hogy elhallgattassuk azokat, akik nem értenek egyet velünk”. Most újra összeült a EP, hogy áttekintse, mi történt a jelentés elfogadása óta, de ezúttal nem volt remény újabb Orbán-klasszikus születésére, mert Magyarország nem képviselteti magát ezen a vitán, ugyanis az csak egyszerű EP-választási színjáték Orbán értelmezése szerint. Az EUobserver szerint most az a kérdés, a vita után aktívabb lesz-e a tagországi kormányfőket, minisztereket tömörítő Európai Tanács, amely sokkal csendesebb Magyarország ügyében, mint az Európai Bizottság vagy a Parlament. A helyzet pedig szeptember óta csak rosszabb lett.
A vita főbb megállapításai:
-A kormánypárti vagy Orbánnal szimpatizáló képviselők a szokásos érveiket vették elő: EP-választási vita zajlik, Magyarországot büntetni akarja Brüsszel, mert nem hajlandó bevándorláspárti lenni, a Magyarország elleni vádak hazugságok.
-Frans Timmermans EB-alelnök szerint az Európai Bizottság konkrét ügyekben konkrét kérdéseket tett fel, ezekre várja a választ. Az Európai Tanácsnak is lépnie kellene a 7-es cikkely szerinti eljárásban, ahogy az  annak rendje szerint következik.
-Judith Sargentini és több más képviselő is arról beszélt, a helyzet roszabb lett a jelentés elfogadása óta, a magyar kormány pedig azóta nem kommunikál, nem áll ki vitákra.
-Erős kijelentések is elhangzottak: "Magyarország látszatdemokrácia" (Josef Weidenholzer), "Magyarország Európa siralomháza lett" (Szanyi Tibor), "Senkit nem érdekli a maga szerencsétlenkedése!" (Morvai Krisztina Judith Sargentininek), "Ennek a (azaz az Orbán-)politikának nincs helye az EU-ban" (Nidermüller Péter), "Ez a vita a magyarságunkat akarja megbélyegezni" (Tőkés László)
A részletes tudósítást alant olvashatják:

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Ismét Timmermans beszél, reagál. Akik szerint nincs itt semmi látnivaló, ez csak politikai játszma: konkrét kérdésekre várnak konkrét válaszokat. Ha pedig ezek nem felelnek meg az európai jognak, eljárunk. CEU-ügy: dehogy is nem történt kiköltözés. A kormányzati médiaholding, túlóratörvény és a többi téma kapcsán is konkrét kérdések vannak. A demokráciáról többen úgy beszélnek, mint indokról, ami miatt nem kell betartani az európai szabályokat, ez nem jó. Aki az EU tagja lett, vállalta, hogy betartja-e a szabályokat. Médiafüggetlenség, hatalmi ágak szétválasztása, ezek létező EU-s elvek. Nem a migráció a kérdés, hanem elszámoltatás folyik: senki nem kényszerítette Magyarországot, hogy EU-tag legyen. Az ország sok előnyét látta ennek, de kötelezettségek is vannak. Ezek betartatása folyik most.

Gál Kinga: Niedermüller Péterről a "nyuszika, ha van, ha nincs sapka rajtad" vicc jut az eszébe, az is baj, ha Orbán itt van, vagy nincs itt a Parlamentben. A vádak hazugságok: nem államosították a sajtót, nem üldözték el a CEU-t, ezek csak ürügyek a frusztrált ellenzéknek. Megismétli, az a baj, hogy nem akarunk bevándorlóország lenni. Az elnöknek le kell állítania, mert túllépné a rendelkezésére álló időt.

Niedermüller Péter: Orbán fél a demokratikus vitától, ezért nem tesz semmit a családját is elérő korrupció ellen. Az EP-ba nem megy el, de Brazíliába vagy Fehérorszországba igen. "Ennek a politikának nincs helye az EU-ban."

Jávor Benedek: Orbán megfutamodott, nem jött el, a kampány részeként láttatja a vitát. Pedig ennél a vitánál nincs fontosabb. Rendszerén feltűnnek Vlagyimir Putyin arcának vonásai. Mi kell még ahhoz, hogy döntés történjen?

Szanyi Tibor

A Fidesz frakciója, az EPP képviselője, a lengyel Barbara Kudrycka is támadja Orbánt. Szanyi Tibor: a régi ifjak a mostani földesurakká lettek. Magyarország Európa siralomháza lett. A hatalom fegyveres verőemberei képviselőket ütlegeltek a köztévé épületében. Az ügyészség pedig a képviselőket marasztalja el. "Az egyetlen jó hír, hogy a nemzeti demokratikus ellenállás fokozódik."

Hirdetés