Itthon hvg.hu 2019. január. 24. 16:24

Az utolsó helyi médiafelületet is elvette a Fidesz Márki-Zaytól

Szerkesztőbizottság irányítja ezentúl Hódmezővásárhely önkormányzati lapját. A kormánypártiak a testület öt helyéből hármat szavaztak meg maguknak.

"Fontos, hogy ez egy önkormányzati kiadvány....ez nem egy politikai kiadvány. Nem lehet összekeverni a magánkiadvánnyal, abba nincs beleszólásunk, hogy milyen tartalmat jelenít meg, az nem közpénzből működik" – érvelt Cseri Tamás fideszes képviselő amellett, hogy az önkormányzat havonta kiadott lapjának szerkesztőbizottságába a fideszes képviselők is delegálhassanak tagokat. Túlsúlyban van a havonta megjelenő önkormányzati lapban Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármesterének politikai álláspontja, ezt gondolták a vásárhelyi közgyűlésben a többségben levő fideszes képviselők. Ezért vették napirendre a csütörtöki rendkívüli közgyűlésen, hogy a jövőben ötfős szerkesztőbizottság vezesse a Vásárhelyi Valóságot.

A lapot április óta adja ki a hódmezővásárhelyi polgármesteri hivatal, az első számban Márki-Zay Péter a címlapon magyarázta el, hogy miből fedezik a havilap kiadásait, és azt is, hogy miért tartotta szükségesnek a lap elindítását. Jelentős költségű reklámszerződést mondott fel az önkormányzat, így az innen felszabaduló pénzből szerkesztik, adják ki és juttatják el a lapot a vásárhelyieknek. A polgármester itt arról is beszélt, hogy számos, szerinte alaptalan vád éri őt és csapatát a helyi médiában, amely kivétel nélkül kormánypártiak tulajdonában van, az ő nyomásuk alatt készülnek a lapok, hírportálok, rádióműsorok.

Azóta a Vásárhelyi Városi Televíziót működtető cég felszámolás alá került, helyi adások már nincsenek a tévében. A VTV működését érintő viták tavaly kezdődtek a közgyűléseken, ahol kiderült: már az év közepén elfogyott a tévéműködésre fordítható pénz. Ez oda vezetett, hogy szeptemberben a dolgozók már a fizetésüket sem kapták meg, december közepén a tévé bezárt, a cég felszámolása pedig elindult.

A Rádió 7 műsorait a rendszerváltás után egy helyi magánvállalkozó indította el, tulajdonosa nem titkoltan Lázár János baráti köréhez tartozott. Tavaly ennek ellenére a rádiót megvásárolták Lázár más barátai, így egykori beosztottja, Csepreghy Nándor exállamtitkár, Bada János volt osztálytárs és a mezőhegyesi tangazdaságban dolgozó „kollégája”, Rákay Philip, aki már interjút is készített Lázárral a vásárhelyi stúdióban.

A rádión kívül még három portál van kormánypárti, illetve Fideszhez köthető vagy kötődők kezében – ilyen környezetben gondolták úgy a fideszes képviselők, hogy túl sok felületet kap Márki-Zay Péter. A testületben emiatt az öttagú szerkesztőbizottságból három helyet megszavaztak maguknak.

A legutóbbi szám címlapján a város karácsonyfája mellett valóban szó esik a tüntetésekről, a tram train hirtelen megnőtt költségvetéséről is. Októberben címlapon szerepel az országos sajtót is megjárt Göbl levél, illetve az, hogy a Fidesz listázta a városházi dolgozókat. Mindeközben a helyi portálokon az óriásplakátokon is megjelenő Soros és Márki-Zay montázsolt portréja jelenik meg első kattintásra. Az induló áprilisi számban egyébként a Pro Urbe díjazottakról, a templomok felújításáról lehetett olvasni, mielőtt még elszabadult volna a városban a pokol.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.