A Fidesz pedig a hatalma bebiztosítása érdekében átalakította többek között a választási rendszert, a médiát és az igazságszolgáltatást is.
A politikai-gazdasági-kulturális elit, az "establishment" ellenében szerveződő pártok további megerősödése várható a májusi európai parlamenti választásokon, de még ez a főként nacionalista erőkből álló tábor is megosztott számos meghatározó kérdésben – írta hétfőn a The Wall Street Journal (WSJ) című amerikai napilap.
A WSJ európai kiadása arról számolt be, hogy a jobboldali nacionalista pártok többsége már nem szorgalmazza a lakosság körében népszerűtlenné vált kilépést az Európai Unióból vagy a valutaövezetből, inkább belülről reformálnák meg az EU-t.
Far-right and nationalist parties have mostly dropped talk of leaving the EU or the euro, because it isn’t popular. Nowadays they’re vowing to change the EU from within. https://t.co/tDrYGLu8El
— The Wall Street Journal (@WSJ) January 21, 2019
A cikk szerint az európai "establishment" tart az olasz Liga, a lengyel Jog és Igazságosság és a magyar Fidesz vezetői által tervezett paktum lehetőségétől.
Matteo Salvinit, Jaroslav Kaczynskit és Orbán Viktort egyesíti a migránsellenesség és a centrista erőkkel szembeni ellenszenv, azonban ez a nacionalista tábor is megosztott bizonyos kulcsfontosságú kérdésekben – írta a szerző.
Olaszország az ott tartózkodó menedékkérők elosztását várja az EU-tól, amit Magyarország és Lengyelország elutasít, illetve érdekütközések vannak Oroszország, az Egyesült Államok európai jelenléte és az uniós források felhasználását illetően is – mutatott rá.
A politikai-üzleti lap röviden külön kitért Magyarországra is, amely az írás szerint Orbán Viktor alatt "az önkényuralom és a demokrácia hibridjévé vált", miután a Fidesz a hatalma bebiztosítása érdekében átalakította többek között a választási rendszert, a médiát és az igazságszolgáltatást is.