Most úgy tűnik, nem lesz tömeges felmondás, de néhány orvos még kitart a távozás mellett.
A Honvédkórház hét fővárosi és öt vidéki telephelyén több ezer civil alkalmazottnak, köztük orvosoknak, ápolóknak és más szakdolgozóknak kell dönteniük a következő öt napban arról, hogy vállalják-e a honvédelmi alkalmazotti státuszt, vagy otthagyják a kórházat – írja a Népszava. A lap úgy tudja, jelen állás szerint elmaradhat a tömeges felmondás, viszont négy-öt traumatológus, néhány sürgősségi szakember, valamint a héten újranyitott koraszülött centrum munkatársai még kitartanak a távozás mellett.
Ahogy megírtuk, a Honvédkórház több ezer, eddig közalkalmazotti státuszban foglalkoztatott dolgozója ijedtséggel és ellenérzésekkel fogadta annak a parlament tavalyi utolsó, példátlan botrányba fulladt ülésén elfogadott törvénynek a hatálybalépését, amely január 1-jével automatikusan az újonnan létrehozott, honvédelmi alkalmazotti jogviszonyba terelte a honvédségi fenntartású intézmények civil munkavállalóit. Bár a törvény szerint az új jogviszony a közalkalmazottihoz képest többletjuttatásokat garantál a munkavállalóknak – a honvédelmi egészségügyben dolgozóknak 2019-ben például havi bruttó 39 200 forintos, 2022-re 63 ezer forintra növekvő bérkiegészítést – egyúttal olyan többletkötelezettségeket is, amelyet sokan nem szívesen vállalnának.
A Népszava úgy tudja, a legharcosabb hat „szószóló” orvost a honvédelmi miniszter a múlt hét végén a kórház parancsnokával együtt magához rendelte. A lap szerint a beszélgetésen a tárca vezetője ugyan elismerte, hogy az új szabályokat eredetileg valóban a laktanyák kiszolgáló személyzetére szabták, de jelezte a dolgozóknak azt is: a munkaszerződéseket ha törik, ha szakad egységesen átírják. Az orvosokkal éreztették, hogy nem érdemes egységesen fellépniük, mivel a felmondásukkal sem tudnának kritikus helyzetet teremteni az intézményben.