A szervezet szerint a talajban kimutatható mérgező anyagok mennyisége a határérték 28 ezerszerese.
Perrel megszerzett közérdekű adatok alapján mutatta ki a Greenpeace, hogy súlyos talajszennyezés történt a Baranya megyei Hidason, a csődbe ment Budapesti Vegyiművek telephelyén és Garén, ahová a területről átszállították a mérgező anyagokat – írja az Infostart. A szervezet szerint ezeken a területeken egy 2015-ös mérés szerint az összes halogénezett aromás szénhidrogén mennyisége több mint 28 ezerszerese a határértéknek.
A budapesti Illatos úti szennyezéssel kapcsolatban ismert cég hidasi telephelyéről még a 2000-es évek elején szállította át a mérgező anyagokat Garéra, ahonnan aztán megint csak elszállították, de a földben még így is maradtak szennyező anyagok, amelyek mérgezik a talajvizet, így Bonyhád vízbázisát is.
A Greenpeace már akkor felfigyelt az ügyre, de hiába kérték ki később a Baranya megyei kormányhivataltól az adatokat, azokat végül csak bírósági úton sikerült megszerezni.
A garéi terület megtisztítását már 1994-ben elrendelték, a hidasi telep rehabilitációját pedig 2002-ben, de közben a vegyiművek csődbe ment, hátrahagyva az Illatos úti szennyezett területet is. A kármentesítés a Greenpeace szerint több milliárd forintba kerülne, de erre nincs forrás, ezért a szervezet szerint az lenne a megoldás, ha a szennyező cégek valamilyen csőd esetén is érvényesíthető garanciát vállalnának, hogy ne az államra háruljon az ilyen feladatok finanszírozása.
(Kiemelt képünk illusztráció.)