Orbán Viktor az újabb kétharmados győzelem után szövetséget ajánlott a nőknek, azonban kiderült, a nők helye a NER-ben nem alku tárgya. A társadalomfelfogás rímel a kormányéval: az emberek több mint fele úgy tartja, a családban a legfontosabb döntéseket a férfinak kell meghoznia.
Orbán Viktor miniszterelnök a lesújtó demográfiai helyzet miatt átfogó megállapodásra készült a nőkkel – pontosabban azokkal, akik szülnének vagy már anyák -, ám egyúttal hatalmas terhet rakott a vállukra. A családok védelméről szóló Nemzeti Konzultációs kérdőívben megfogalmazottak láttán az ELTE Társadalomtudományi karának docense, az idén eltörölt társadalmi nemek tanulmánya mesterszak szakigazgatója, Kövér Van-Til Ágnes azt mondja: az, hogy a nőket érintő számos nem demográfiai kérdést nem vitatja meg a kormány, azt mutatja, hogy
a nőket kizárólag a nemzethalál fenyegetésének súlya alatt és összefüggésében tekinti megszólításra érdemesnek.
Olyan kérdésekkel célozzák őket, amelyek messze túlmutatnak a kizárólagosan nők által befolyásolható területeken, ez pedig azt a látszatot kelti, hogy a nők a „gazdái” és „felelősei” a termékenységi mutatók javításának, ergo felelősek a mutatók csökkenéséért is, hiszen nem szülnek eleget – mondja Kövér Van-Til.
A demográfiai eszközzé tétel, a kizárólagosan testté minősítés privilégiuma csak a nőknek jár, a férfit sohasem minősítik reprodukciós eszközzé.
A valóságban azonban a nők gyermekvállalási kedve számtalan olyan tényezőtől függ, amelyek össztársadalmi, politikai, kulturális kontroll alatt állnak, és nem a nők szabad döntésétől függenek, illetve ezt a döntést alapvetően meghatározzák.
Noha a konzultációs kérdőívben a család és munka egyensúlyát hangsúlyozzák, az elmúlt évtizedekben a konzervatív oldal nem ezt kommunikálta a társadalom felé. Abban a szemléletben és kommunikációban a nők szakmai önmegvalósítását és a szülőséget szembeállították egymással – mondja Kövér Van-Til, hozzátéve, hogy az otthonmaradás, a gondoskodás és mások – férfiak, gyerekek, idős szülők – szolgálata vált a kívánatos és elvárt nőkép központi elemévé.
Közben kormánypárti politikustól olyan mondatokat hallunk, hogy „a nő önmegvalósításának legbiztosabb és legtermészetesebb útja az anyaság, vagy hogy a nők 2-3-4 gyerek szülése után mehetnek emancipálódni meg önmegvalósítani". És bár Varga István mondataitól a Fidesz vezető politikusai elhatárolódtak, azok elhangzása eléggé eltántorító hatást vált ki abban a modern társadalomban, ahol a tanuláson, a karrieren és az alkotáson keresztül valósul meg és teljesedhet ki az ember, így a nő személyisége is.
A legfontosabb döntéseket hozza meg a férfi!
A többségi társadalomfelfogáshoz egyébként nagyon passzol a kormány gondolkodása. A 2018-as Demográfiai Portré és a Nőügyek című tanulmánykötet egy-egy kutatását egymás mellé téve beszédes a kép. Az első szerint a 20-44 éves korosztály 93 százaléka úgy gondolja, a férfi legfőbb feladata a család megélhetésének biztosítása (ez valamivel kevesebb, mint 2009-ben), míg a Nőügyekben egy Závecz-intézet által végzett kutatás azt mutatta, a megkérdezettek fele szerint sok nő csak azért dolgozik, mert kell az ő fizetése is. Igaz, minden második azzal ért egyet, hogy a nők függetlenségének kulcsa, hogy legyen elég jövedelmük.
Az elmúlt években jelentősen eltolódott a 20-44 éves korosztály férfiképev a konzervatív irányba. 2009-hez képest kevesebben gondolják úgy, hogy apának lenni az egyik legszebb élmény, többeket nevetnek ki a munkahelyén, ha kiderül, hogy férfi létére pelenkázza a gyerekét, és többen vallják, hogy sok pénzt keresni az egyik legfontosabb cél a férfi életében. A korábbi lemaradást behozva ugyanilyen fontossá vált, hogy a férfi sikereket érjen el. Legjelentősebb módon azok aránya nőtt, akik szerint a családban a legfontosabb döntéseket a férfinak kell meghoznia, az arány megközelíti a 60 százalékot.
Kövér Van-til azt mondja, a politika ingerküszöbét – ahogy azt a konzultációs kérdőív is mutatja – nem érte el a nők gazdasági és politikai részvételének növelését célzó intézkedések iránti igény, ezzel párhuzamosan a nyilvánosságban sikeres és közszereplő nők leszólása és gyakori becsmérlése – például a parlamenti kisanyámozás és kékharisnyázás – pedig mintát mutatott arra, hogy mire számíthat az a nő, aki beszáll a férfiak nagy játszmájába.
A férfi kezdetektől megkapja a bizalmat, nő nem
A kormány egyetlen női tagja, Bártfai-Mager Andrea meg is kapta a Figyelő újságírójától, "egyetlen női miniszterként miként készül a kormányülésekre, állítólag az maga a szellemi pingpong."
Erre azt mondja, sosem jutott eszébe, hogy női miniszterként gondoljon magára, a kormányzati megbeszélések pedig olyanok, mint egy vizsga, fel kell készülni rájuk és néha az ötös sem elég.
Dávid Ilona, a Volánbusz Zrt. elnök-vezérigazgatója a HVG-nek azt mondta, a női és a férfi vezetők megítélésében az az alapvető különbség, hogy
egy férfi a kezdetektől megkapja a bizalmat, egy nőnek viszont bizonyítania kell, hogy alkalmas arra a pozícióra, amelyre kinevezték, képes megoldani azokat a feladatokat, amelyekkel megbízták.
Ha sikerül leküzdenie a kezdeti nehézségeket, ha meglátják benne az erőt, a következetességet és a céltudatosságot, akkor szép lassan érezni kezdi a bizalmat, a támogatást.
Eleinte nekem is meg kellett küzdenem az előítéletekkel, de később már a teljesítmény számított.
A döntési jogok súlya között nem lehet aszerint különbséget tenni, hogy nő vagy férfi a vezető, maga a jogkör a betöltött pozícióból ered.
Ha egy vezető megkapta a felhatalmazást, onnantól kezdve senkinek nincs mérlegelési lehetősége, hogy végrehajtja-e az utasításait. Inkább az oda vezető út, a döntést befolyásoló szempontrendszer lehet eltérő attól függően, hogy nő vagy férfi áll a csúcson - mondja Dávid.
Nagyon fontos megtalálni a megfelelő egyensúlyt, azaz nem szabad elférfiasodni, de nem lehet túl hangsúlyos a "női" oldal sem. Muszáj keménynek és következetesnek lenni, de a hiszti, a kiabálás nálam fel sem merülhet. Ami szerintem mindenképpen előny, hogy nőként empatikusabb vagyok, érzékenyebben, nyitottabban reagálok az emberi problémákra.
A színházat vezető nő kuriózum
A Radnóti Színház igazgatója, Kováts Adél azt mondta, színésznőként sohasem érzett sem pozitív, sem negatív megkülönböztetést, igazgatóként viszont bizonyos tárgyalási helyzetekben viszont igen.
Egyre kevesebbszer tapasztalja, de még mindig érezhetőek a sztereotípiák, a férfiak nehezebben fogadják el a női vezetőt.
Érdekes, hogy maguk a női beosztottak, munkatársak is. Nem feltétlen előítéletekről van szó, egyszerűen szokatlan számukra. Bár, ha belegondolok, akkor a megszokásokat az előítéleteink rendezgetik.
Kováts Adél azt mondja, neki különösen nehezített ez a terület, hiszen esténként egyenrangú játszópartnere a színésztársainak, és nem rendező, mint más igazgatók.
A piaci szférában a női vezető már nem kuriózum, sőt; a magyar színházi vezetők között viszont 10 alatt van a számuk.
Eleinte a férfiak kapták a megjegyzéseket
Polgár Judit nyolcszoros sakkolimpikon gyermekkora elég különleges volt, és később is másképp élte meg a mindennapjait, mint a többség.
A szüleim alapozták meg ezt, akik úgy döntöttek, hogy a testvéreimmel nem járunk iskolába, hanem helyette sakkozunk.
Sakkban - főleg akkoriban - hatalmas volt a különbség a nők és a férfiak teljesítményében, annál is nagyobb, mint a fizikai sportokban.
Polgár Judit szülei azonban úgy gondolták, hogy lányokból ugyanolyan nagyszerű játékosokat lehet nevelni, mint a fiúkból.
Arra neveltek, hogy ha valaki tehetséges, mindegy, hogy fiú vagy lány, ugyanolyan eredményekre képes. Igenis hiszek abban, hogy ha mások vagyunk is, ez nem zárja ki, hogy sikeresek legyünk.
A sakkozó szerint a fő probléma inkább a hozzáállásban van, hogy mit várnak el a családban, sokszor nem is rosszindulatból, hanem a sztereotípiák, a minták miatt eleve másképp néznek egy nőre.
Karrierem elején még gyerekként játszottam férfiakkal, és meg is vertem őket, úgyhogy inkább ők, a férfiak kaptak megjegyzéseket, hogy egy kisgyerektől, mi több, egy kislánytól szenvedtek el vereséget.
Tinédzserként jóval többször kellett bizonyítania, majd felnőttként kezdetben egyértelműen elismerték, a mendemondák a házassága és a gyereke születésekor indultak meg arról, hogy onnantól biztos nem fog jól játszani illetve vége lesz a karrierjének.
Egy egészséges, modern családban, mindenkit érint a gyermek születése. Nem egy férfit ismerek, aki azóta, hogy gyermeke van, másként tekint a szakmai pályafutására. Sokszor mi, nők mondunk olyat, amivel megerősítjük az előítéleteket. Pedig ezekből a sztereotípiákból ki lehet lépni, különösen akkor, ha olyan párod, családod van, aki, illetve amely sokat ad a szakmai tudásra.
Polgár Judit azt mondja, gazdagabb élete lesz annak, akinek családja és szakmai karrierje is van. Nehezebb lesz ugyan, de nem a gyerek miatt, hiszen ha más projektje lenne, akkor azzal kellene foglalkoznia.