Itthon hvg.hu 2018. december. 29. 17:39

Gruevszki szökése: A New York Times is magyar szálról ír

Kiszivárgott a macedón kormány által indított vizsgálat eredménye.

Névtelenséget kérő macedón kormányati források a New York Timesnak sok új részletet elárultak a volt macedón miniszterelnök, Nikola Gruevszki szökéséről. Erről eddig a magyar kormány azt állította, semmi köze hozzá, a volt miniszterelnököt csak Albániából szállították váltott követségi autókon Budapestre, hogy beadhassa menedékkérelmét, amelyet rekord gyorsasággal meg is kapott.

A lap forrásai viszont egészen másról számolnak be. Az egyik nyilatkozó arról beszélt, a szökése előtti hetekben Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnök bement a szkopjei nagykövetségre, és azt is tapasztalták, hogy a szökést megelőző napokban szoktalanul sok magyar diplomata érkezett Macedóniába, privát találkozókon vettek részt, és megszálltak a Gruevszki unokatestvérének tulajdonában lévő hotelben is. (Gruevszki unokatestvére korábban a kémelhárítás vezetője volt, a volt miniszterelnök szökése után letartóztatták.) A magyarok diszkréten érdeklődtek Gruevszki börtönbüntetése felől is.

A macedón kormány nem hozott eddig semmit nyilvánosságra Gruevszki szökéséről, a többi között azért, mert nem akart a magyar kapcsolatokon rontani, azonban a lap szerint az eddigi nyomozás azt állapította meg,

Gruevszki magyar diplomáciai autóval hagyta el az országot.

A magyar diplomácia állításával szembemenő szöktetésről először novemberben írt a macedón Alsat oldala, majd pár hete a német közszolgálati DW - bár nem a vizsgálatra hivatkozva. A magyar külügy az Alsat értesülését kacsának nevezte.

Nikola Gruevszki Magyarországra szökéséről itt olvashatnak további részleteket.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.