Nem értik, hogy miért tüntetik el az '56-os emlékműveket a Kossuth tér környékéről.
Mint azt megírtuk, péntek hajnalban, még a sötétben vitték el Nagy Imre szobrát a Vértanúk teréről, miután a Kiemelt Nemzeti Emlékhely Bizottság korábban előzetes hozzájárulását adta a Vértanúk terének átépítéséhez és ennek részeként a Nemzeti Vértanúk Emlékművének rekonstrukciójához, valamint a Nagy Imre-emlékmű Jászai Mari téren történő felállításához. A szobor elbontásával kapcsolatban Nagy Imre unokája, Jánosi Katalin csak annyit írt ki közösségi oldalára, hogy nem tud megszólalni, de a lépést kritizálták az ellenzéki pártok is.
A Nagy Imre Társaság – amely korábban megdöbbenését fejezte a kormány szándéka miatt – pénteken közleményt adott ki, amelyben azt írták, a szervezet közössége "erélyesen tiltakozik" a szobor méltó helyéről, a Vértanúk teréről történő eltávolítása ellen.
"A magunk részéről az utolsó percig reménykedtünk, hogy korábbi tiltakozásaink meghallgatásra találnak, és az elfogult ítélkezés helyett a józan ész fog felülkerekedni" – írják, majd hozzáteszik:
Ez az éj leple alatt lebonyolított akció nemcsak Nagy Imre, hanem az 1956-os Forradalom többi mártírjának emlékét, még élő résztvevőinek, a vértanúk és hősök családtagjainak érzékenységét is sérti.
A társaság azt is hozzátette, hogy érthetetlen számukra, miért tartották szükségesnek a Kossuth térről és környékéről valamennyi 56-os emlékhely eltávolítását, hiszen az 1956-os forradalmat minden számottevő politikai erő a rendszerváltás előképének tekinti.
A DK és a Nagy Imre Társaság péntek délután 5-re gyertyagyújtást szervez oda, ahol a szobor állt. Beszédet mond Jánosi Katalin, Nagy Imre unokája, Mécs Imre egykori 56-os halálraítélt, Nagy Imre barátja és Molnár Csaba DK-s politikus is.