Bűncselekménnyel vádolja az ellenzéket a szerdai ülésen történtek miatt a Fidesz.
Bűncselekmény, sőt bűncselekmények sorozatának elkövetésével vádolja a szerdai parlamenti ülést botrányba fullasztó ellenzéket a Fidesz. Az ülésteremből távozóban a hvg.hu-nak egymás szavába vágva érvelt több felháborodott kormánytag és kormánypárti politikus, hogy a házszabály és az országgyűlési törvény mellett a büntető törvénykönyvbe ütköző dolgot is elkövettek az MSZP-s-, LMP-s és jobbikos képviselők. Példaként azt hozták fel, hogy megakadályozták az ülés levezető elnökét, hogy felmenjen az elnöki pulpitusra, majd szerintük fizikai erővel gátolták, hogy Orbán Viktor le tudja adni a szavazatát, illetve hozzáférjen a szavazógépéhez.
Akadt, aki egyenesen az MTV-székház 2006-os ostroma miatt közérdekű üzem megzavarásával perbe vont és elítélt Torockai László ügyéhez hasonlította a történteket. Szerinte az ellenzék lehetetlenné tette, hogy a legfontosabb demokratikus hazai intézmény, az országgyűlés a munkáját végezze. A képviselők némelyike nem zárta ki, hogy feljelentést tesznek az ügyben, és majd az ügyészség eldöntheti, milyen törvénysértést követtek el az ülést széttrollkodó képviselők.
Kövér László házelnök még a botrány kezdetén felkérte az ügyrendi bizottságot, hogy vizsgálja ki a történteket. A videofelvételek visszanézése után ők állapítják majd meg, pontosan milyen szabályokat sértettek a rendbontó képviselők, és ők tesznek majd javaslatot a házelnöknek, hogy milyen szankciókkal sújtsa ezért őket.
„A házszabály és az országgyűlési törvény alapján sajnos nincs több eszköz a kezemben, mint a tiszteletdíj megvonása” – mondta a hvg.hu-nak a lehetséges szankciókról az ülésről távozó Kövér László, de a házelnök hozzátette: meglátása szerint is büntetőjogi kategóriába eshet a szerdai ülésteremi atrocitások némelyike.
A felvetésre, amely szerint a Büntető törvénykönyvben nincs olyan paragrafus, hogy a miniszterelnök megakadályozása a szavazat leadásában, vagy a házelnök akadályozása a pulpitusra jutásban, Kövér László epésen azt mondta:
Minden hülye mellé nem lehet Btk.-tényállást rendelni,
de vannak olyan pontok a törvényben, amelyek értelmezését szerinte igenis ki lehet terjeszteni, alkalmazni a történtekre.
A túlóratörvény elfogadása miatt kirobbant parlamenti botrányról és az azt követő tüntetésekről itt olvashatnak bővebben.