Itthon hvg.hu 2018. november. 20. 19:52

A rendőrség részévé szervezik a bevándorlási hivatalból alakuló "idegenrendészeti szervet"

Az "idegenrendészeti szerv" jövő júliustól állna fel.

Korábban Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt arról egy Kormányinfón, hogy a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal (BMH) "Idegenrendészeti Hivatallá" fog alakulni. Gulyás akkor azt mondta, a hivatal struktúrája nem fog változni, csak átnevezik, hogy ezzel jelezzék, hogy a kormány a migrációt idegenrendészeti kérdésnek tekinti.

Egy kedden este beadott törvénymódosító javaslat szerint viszont nem puszta átnevezésről van szó, a javaslat ugyanis a rendőrség részeként határozza meg az "idegenrendészeti szervet", amelynek személyi állománya hivatásos állományú rendőrökből, kormánytisztviselőkből, közalkalmazottakból, valamint munkavállalókból állhat.

A javaslat szerint a BMH-hoz hasonló felépítésű, ám a rendőrséghez tartozó "idegenrendészeti szerv" jövő év július 1-től venné át a menekültügyi feladatokat.

A törvényjavaslat indoklása szerint a hatóság korábbi struktúrájában a közigazgatási jellegű feladatok ellátása volt túlsúlyban, de "a jelenlegi menekültügyi és idegenrendészeti feladatok túlmutatnak az általános közigazgatási jogkörökön".

Mindezek mellett a menekültügyi és idegenrendészeti feladatok során jelentkező köz- és nemzetbiztonsági kockázati tényezők esetleges fennállása és annak kiszűrése érdekében indokolt a hatóság rendvédelmi feladatokat ellátó szervvé alakítása.

Hirdetés
hvg360 Körösi Ivett 2025. április. 26. 20:00

Észak-Koreában értik a sötét és szarkasztikus humoromat – interjú a magyar idegenvezetővel, aki külföldieket visz az elzárt országba

Váczi Gergő Észak-Koreába visz nemzetközi turistacsoportokat, munkája során eddig harminc alkalommal járt a világ egyik legelszigeteltebb országában. Bár jelenleg épp nem lehet turisztikai céllal utazni az országba, neki lehetősége volt futókat vinni az áprilisi phenjani maratonra. Milyennek ismerte meg az észak-koreaiakat, hogyan működnek a kirakatlátványosságok, és van-e bármilyen technológiai fejlődés az elzárt országban? És hogy kell összehajtani a Phenjan Timest, ha az ember nem akar bajba kerülni? – erről is beszélgettünk Váczi Gergővel.