Itthon hvg.hu 2018. november. 08. 16:05

A tompai határátkelőnél már jövő héttől tesztelik az okos határellenőrzést

Magyar határőrök kezdik tesztelni az új EU-s fejlesztést, amelyet először önkénteseken próbálnak ki.

Mint korábban megírtuk, az Európai Bizottság egy korábbi közleményéből az derült ki, hogy többek között a magyar határon fogják tesztelni az Európai Unió új határrendészeti fejlesztését, amely iBorderCtrl néven fut, és amely egy kétszintű ellenőrzést jelentene a határellenőrzésben. Az utazóknak ugyanis egy online applikációt használva előre fel kellene tölteniük magukról bizonyos adatokat, és egy webkamera használatával személyre szabott kérdésekre is válaszolniuk kellene, egy mesterséges intelligencia elemezné ki a felvételeket és a feltöltött adatokat. Az előzetes online átvilágítás után a határon a határellenőrök kézi eszközökkel azonosítanák be újra az illetőt.

Feltettük ezzel kapcsolatos kérdéseinket az Országos Rendőr-főkapitányságnak, amely először azt közölte, hogy a magyar rendőrség ilyen projektet nem koordinál, később azonban Székely Zoltán őrnagy, a program szakmai koordinátora azt válaszolta nekünk, hogy ez csak a konkrét tesztekre vonatkozott, amelyek a jövő héten azonban elindulnak.

Székely azt válaszolta, hogy az okos határellenőrzés technológiája jelenleg olyan készültségi fokon áll, hogy a további fejlesztéshez már releváns környezetben, azaz konkrét határátkelőhelyeken szükséges tesztelni, ezeket a teszteket pedig valóban három országban, Görögországban, Lettországban és Magyarországon hajtják végre közúti határátkelőhelyeken.

Magyarországon a tompai határátkelőnél végzik a tesztet először idén november 15. és december 15. között, majd jövőre január 15. és május 31. között. A technikát még nem élesben próbálják ki, hanem önkéntesekkel, belépő irányban a belépő határforgalom-ellenőrzés után, egy elkülönített sávon.

Székely hozzátette azt is, hogy aki szeretne, az előregisztrációt követően szabadon kipróbálhatja az okos határellenőrzést, ennek ugyanis semmilyen jogkövetkezménye nincs, és egyelőre nem is része a valós ellenőrzésnek. Az alkalmazás egyszerűsített felülettel ellátott béta verziója már elérhető az interneten, ha valaki itt regisztrál, utána részt vehet a tesztekben.

A projekt szakmai koordinátora kérdésünkre azt is elárulta, hogy egyelőre semmilyen új eszközt nem szereztek be a határellenőröknek, a kísérleti eszközöket csak ideiglenesen, a teszt idejére vették át a technikai partnerektől. "Kétféle megoldást fogunk kipróbálni, az egyik egy monolit eszköz a másik egy viselhető, taktikai mellénybe integrált moduláris eszközökből álló rendszer. Ezek egyébként 'csak' ergonómiai szempontból relevánsak, mert az általunk támasztott alapvető végfelhasználói követelmény az, hogy a rendszernek platformfüggetlennek kell lennie" – mondta. 

Arról, hogy a mostani tesztek után mikor alkalmaznák élesben az új okoshatárellenőrzést, Székely azt mondta, ez nagyban függ attól, milyenek lesznek a teszteredmények, mert azok ismeretében tudnak javaslatot tenni a rendszer bevezetésére, illetve a fejlesztés folytatására. A végső döntést viszont az Európai Bizottság előterjesztése alapján a tagállamoknak kell majd meghoznia.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.