A nagy patkányszámláló Facebook-oldalán mind többen számolnak be arról, hogy rágcsálókat láttak Budapesten.
Az oldalt – ahogy korábban megírtuk – a Párbeszéd képviselője, V. Naszályi Márta nyitotta, aki a Népszavának elmondta: újabban vidékről is kapnak bejelentéseket arról, hogy ott is romlóban a helyzet.
A lap megjegyzi: kérdéses, hogy valójában mennyivel ugrott meg a fővárosban a patkányok száma, szakértők szerint ugyanis a „látott” patkány nem feltétlenül jelzi pontosan egy adott terület fertőzöttségének a szintjét. Ez a rágcsáló ugyanis óvatos, félénk jószág, ha tehetni, kerüli a feltűnést.
A cikk szerint az adatok egyelőre a patkánypopuláció méretének lassú növekedésére utalnak, ám mivel rendkívül szapora állatokról van szó, a helyzet gyorsan megváltozhat.
A lap kereste patkányügyben a fővárosi önkormányzatot, választ azonban nem kapott a kérdéseire. Információik szerint ugyanakkor a budapesti kormányhivatal vizsgálatai azt mutatják, hogy a XV. és a VI. kerületben idén ősszel az épületek öt, illetve hét ezrelékében mutatták ki a rágcsálók jelenlétét. (Patkánymentesnek akkor tekinthető egy terület, ha az épületeknek mindössze 2 ezrelékében érzékelik az állatok jelenlétét.)
A főváros nemrég egy négytagú konzorciummal, az RNBH-val kötött szerződést a patkányirtás budapesti elvégzésére valamivel több mint egymilliárd forintért. A konzorcium vezetője, Reisinger Mátyás most a Népszavának azt mondta, becslése szerint néhány tízezer patkány élhet a fővárosban. Jelezte ugyanakkor, hogy a patkánypopulációt elsősorban nem az egyedszámmal, hanem a fertőzött objektumok számával szokták jellemezni. Budapesten ez ideálisan 200 darab lenne, ám Reisinger szerint jelenleg havonta ezer objektum számít a fővárosban fertőzöttnek.
A legtöbb ilyen patkányfertőzött objektum a XI., XIV., XVII. és XVIII. kerületekben található, de arányaiban a VI., VII. és VIII. kerületek, tehát a belvárosiak a leginkább érintettek.