Elvileg egy kerítés kicserélése miatt kell kivágni néhány fát, de a helyiek szerint az erdőgazdaság ennél többet irtott ki.
Hetek ótavágják a fákat egy természetvédelmi területen Veszprém megyében - számolt be az Átlátszó.
A Veszprémtől néhány kilométerre található védett szentgáli tiszafás az ország egyik ritkasága, sehol máshol nem találni ilyen kiterjedésű természetes állományt. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársai ezért hivatalosan azzal próbálják védeni a tiszafákat, hogy megritkítják a magasan záródó lombkoronájú bükk- és más fákat, valamint egy kerítéssel kerítették körbe a területet, hogy a szarvasok és az őzek ne rágják le a fiatal fákat.
A helyiek szerint viszont naponta a szükségesnél nagyobb mennyiségű fát szednek ki az erdőből, újonnan pedig az eddig meglévő, egyébként ép kerítés lecserélése miatt vágtak ki több fát, sőt, attól távol a dombtetőt is tarra vágták. Ez jól látszik az Átlátszó drónfelvételein 5:15-től.
A területet kezelő Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. (VERGA Zrt.) a lapnak küldött válaszaiból az derült ki, hogy az eddigi kerítést heti rendszerességgel ellenőrizték, és ahol szükséges, azonnal megjavították. A VERGA közleménye szerint a tiszafásban tarvágásról nem lehet beszélni, csak úgynevezett szálalóvágásról az erdőállomány felújítása érdekében. Emellett arra is kitérnek, hogy a terület 2019-ben új vadkárelhárító kerítést kap, ezért pedig dőléstávolságon belül nemmaradhatnak veszélyes fák.
Az Átlátszó úgy tudja, hogy az erdészet csak úgy vállalta a kerítésépítési munkát, hogy a projekt 15 milliós költségét kompenzálhassa a kitermelt fa árából. Az állami tulajdonú VERGA Zrt. tavalyi árbevétele egyébként 2,6 milliárd volt, az adózott eredménye 136 millió.
A VERGA Zrt. szerint viszont minden az erdőtervben előírtak alapján zajlik, hat hektár területről összesen 1600 köbméter fát fognak kivágni.