Itt volt a legtöbb olyan nyári nap, amikor 30 foknál melegebb volt. Kijött a meteorológiai szolgálat összefoglaló jelentése.
Embert próbáló, júniusban és júliusban felhőszakadásokkal tarkított, majd július végétől szeptember harmadik hetéig egy hosszantartó hőséggel és aszállyal terhelt nyáron vagyunk túl – kezdi összefoglaló jelentését az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Az idei augusztus volt a negyedik legmelegebb 1901 óta, a nyár összességében pedig a hetedik, ha a legmelegebb nyarak rangsorát nézzük. Az idei nyár legmagasabb hőmérsékletét, 36,6°C-ot Budakalászon mérték július 29-én és augusztus 9-én.
A meteorológusok szerint három komoly hőhullámot tapasztaltak a nyár folyamán, ezek mindegyike augusztusra tehető. Az Országos Meteorológiai Szolgálat veszélyjelzései alapján az országos tiszti főorvos három alkalommal rendelt el másodfokú hőségriasztást július 30. – augusztus 5., augusztus 7. – augusztus 10. és augusztus 21. – augusztus 23. időszakokban.
Országos átlagban 76 nyári napot regisztráltak (amikor melegebb volt 25°C-nál) idén, ami
16 nappal több, mint a sokéves átlag; ezen kívül 11-el több hőségnap (amikor 30°C-nál is melegebb volt) lépett fel a szokásosnál.
A legtöbb ilyen Törökszentmiklóson volt: 57 napon haladta meg a napi legmagasabb hőmérséklet a 30°C fokot. A legtöbb forró napot Budapest Újpest, Paks és Törökszentmiklós állomásokon jegyezték fel, 4 nap felelt meg ennek a feltételnek.
A melegedő május és szeptember azt eredményezi, hogy esetenként már május elején nyarat idéző hőség lép fel, és az augusztus végi hőségperiódus átnyúlik az őszbe – közölték.
Az éghajlati változások szintén tetten érhetők: az első két nyári hónapban a heves, zivataros, helyenként jégesővel járó események voltak jellemzőek, majd július végétől szeptember második harmadáig a kitartó meleg és aszályos időszak okozott gondokat.