Itthon hvg.hu 2018. szeptember. 25. 08:57

Megszólalt az ELTE a megszűnő történeti tanszékről

Az ELTE BTK közleménye szerint több tanszéket is átalakítanak, de a Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszék nem szűnne meg csak úgy.

Közleményt adott ki az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara a történeti tanszékek átszervezéséről, miután a múlt héten kiderült, hogy megszűnik az egyetemen a Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszék.

Az egyetem azt írja, az ELTE BTK-nak a költségvetési helyzetének konszolidálása, vagyis a spórolás mellett az is a célja, hogy kialakítsanak egy, a megváltozott hallgatói igényekre, hallgatói összetételre és a munkaerőpiaci helyzetre jobban reflektáló képzésszerkezetet, ezért hajtanak végre egy Intézkedési Tervet.

A közlemény szerint a reformokon már idén júliustól dolgoznak, és nem csak a Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszéket érintenék a változások.

A Történeti Intézet tizenegy tanszékéből hat tanszék nem a jelenlegi állapotában, hanem a fenti célok szerint kialakított új formációkban, azaz négy új tanszékként fog tovább működni

– áll a közleményben, amelyben azt írják, a megváltozott hallgatói igények miatt kialakult aránytalanságok miatt is szükség van az átszervezésekre, például azért, mert a Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszék MA-specializációja iránti érdeklődés folyamatosan csökkent az elmúlt években, az idén pedig már csak egy hallgató kezdte el ezt a képzést, miközben továbbra is nyolc oktató dolgozik a tanszéken, akik amúgy is más tanszékekre tanítanak át.

Az egyetem közleménye szerint a jelenlegi terv szerint a Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszék nem beolvadna a Művelődéstörténeti Tanszékbe, hanem a kettő fuzionálna, és így létrejönne egy Interdiszciplináris Gazdaság-, Társadalom- és Kultúrtörténeti Tanszék, bár a végleges elnevezésről később születik majd döntés. Hozzátették, hogy viszont egyik tanszék sem tartja meg a teljes, eredeti oktatógardáját.

"Mint a tervezett elnevezés is mutatja, ez a változtatás nem jelenti a gazdaság- és társadalomtörténeti műhely megszűnését. Az ilyen tematikájú tárgyak száma nem csökken, a gazdaság- és társadalomtörténeti doktori képzés szintén változatlan feltételekkel működik tovább. A javasolt átalakítás sem oktatói elbocsátással, sem már meghirdetett képzés megszűnésével nem jár. A gazdaság- és társadalomtörténeti műhely a Történeti Intézet egyik fontos tudományos és utánpótlás-nevelő központja, amelynek fennmaradását és további működését éppen ez a kényszerű összevonás tudja biztosítani" – teszik hozzá.

A közlemény szerint viszont ez egyelőre csak egy terv, konkrét időpont sincs kitűzve, de az átalakításra vonatkozó javaslatot a Történeti Intézet Tanácsa egyébként ellenszavazat nélkül megszavazta, a Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszék vezetőjével együtt.

Úgy tudjuk, hogy a Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszék átszervezése mellett napirenden van például az eddig külön működő magyar és egyetemes tanszékek összevonásával egy egységes középkor, illetve kora újkor történeti tanszék létrehozása is.

Hirdetés