Itthon hvg.hu 2018. szeptember. 09. 11:57

A CEU rektora szerint a Sargentini-szavazással Európa jövője is megpecsételődik

Michael Ignatieff szerint a jövő heti voksolás egyértelmű választ ad majd arra, hogy a konzervatív európai politikusok miként vélekednek Orbán Viktor Magyarországáról.

Ahogy korábban megírtuk, jövő kedden tárgyalja az Európai Parlament a Judith Sargentini holland zöld képviselő Magyarország helyzetéről készített jelentését, amely szerint Magyarországon fennáll a veszélye az európai értékek súlyos és módszeres megsértésének, s ezért indokolt a hetedik cikk szerinti eljárás megindítása.

Orbán Viktor miniszterelnök közben megkapta az engedélyt, hogy a keddi vita előtt felszólaljon, de tömören kell fogalmaznia, ugyanis mindössze hét percig engedik beszélni.

Ezek, illetve a vita kapcsán szólaltatta meg a CEU rektorát a brit The Guardian. Michael Ignatieff szerint az európai képviselők jövő heti szavazásán sok minden fog múlni, és többek között az is eldől, egyetértenek-e azzal, amit Orbán mond a magyarországi demokrácia, a sajtó és az akadémikusok helyzetéről.

MTI / / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs

Ignatieff szerint Európa jövője is függ a vita eredményétől, amely a CEU sorsára ugyancsak hatással lesz. Szerinte a Közép-európai Egyetem a vita kellős közepén helyezkedik el, és úgy látja, az, amit ma valaki a CEU-ról mond, ugyanazt az álláspontot képviseli a demokráciával kapcsolatos kérdésekben is.

A rektor azt is mondta, hogy mindig is voltak olyan európai konzervatív politikusok, akik egyetértettek Orbánnal migrációügyben, de nagy kérdés, hogy most, amikor több minden is terítéken lesz, vajon miként vélekednek majd.

A Sargentini-jelentést író zöldpárti képviselő lapunknak azt mondta, nem csak a gyűlölködést érzékeli, de azon magyarok reményét is, akik az Európai Parlamenttől várnak támaszt. Sargentini azt mondja, ha jövő héten meglesz a kétharmad, akkor az egy nagyon erős üzenet a Tanács felé.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.