„Csak valóságos, országos hálózattal rendelkező pártok tudták választásokon leváltani az orbánihoz hasonló hibrid rendszereket” – állítja Filippov Gábor a HVG-nek adott interjújában.
A politológus nemrég hosszú tanulmányban írta le, hogy az orbáni rendszer valahol a demokrácia és a diktatúra között áll, amolyan hibrid rendszer, ami nemzetközi trendben illeszkedik. Sok olvasó túl puhának tartotta Filippov megállapításait, a NER-t fasiszta rendszernek tartják, amire a kutató azt mondta, úgy gondolta, ezen már túl vagyunk, „a magyar történelemtudomány már a hetvenes évekre felhagyott például a Horthy-féle autoriter rezsimek lefasisztázásával”.
Definíció szerint az Orbán-rendszer nem diktatúra, a fasizmus pedig diktatórikus rendszer, amelyet nem lehet választással leváltani. Arról, hogy miért fogadta el ilyen könnyen a társadalom az orbáni szisztémát, Filippov azt válaszolta:
Az autoriter rendszerek nemcsak elnyomással tartják meg a pozíciójukat, hanem például gazdasági eredményekkel, vagy ideológiával és ellenségképekkel, amelyben közös identitásra lehet lelni. Ez a Fidesz esetében a stabilitás és a „merjünk nagyok lenni” üzenete.
Később arról is beszélt, a Fidesz politikája régóta a konfliktusok generálásán alapul.
Részletek a csütörtökön megjelenő HVG hetilapban.