Kiléptünk, aztán újra csatlakoztunk az orosz Nemzetközi Beruházási Bankhoz, amely Putyin nemzetközi befolyásának kiterjesztését szolgálja.
Az utóbbi időben mi is többször írtunk arról, hogy kezd egyre szorosabbá válni a kapcsolat Budapest és Moszkva között: Vlagyimir Putyin egyre gyakrabban találkozik Orbán Viktorral, a magyar kormány pedig egyre több téren nyújt támogatást Oroszországnak.
Most a Direkt36 szerint pénzügyi területen is egyre szorosabb az együttműködés a két ország szerint: a 444-en megjelent cikk szerint a magyar kormány jelentős szereplőjévé vált a Nemzetközi Beruházási Bank nevű orosz állami banknak. A korábban a KGST bankjaként működő pénzintézetet 2012-ben élesztette újjá Vlagyimir Putyin annak érdekében, hogy újra kiterjessze nemzetközi befolyását, ebben a folyamatban pedig lelkes partnerre találtak az Orbán-kormányban.
Magyarország 2015-ben csatlakozott az orosz dominanciával működő bankhoz, amelynek hamarosan a harmadik legnagyobb részvényese lett. A két ország együttműködése eddig főleg az energetika és a gépgyártás területén nyilvánult meg, a csatlakozással azonban pénzügyi szempontból is szorosabb lett a két ország közötti viszony.
A Direkt36 szerint az 1970-ben alapított orosz bankot a Szovjetunió szétesése után több tagállam is otthagyta, Magyarország éppen az első Orbán-kormány ideje alatt lépett ki még 2000-ben. A kormány most az újbóli csatlakozást azzal indokolta, hogy a banki tagság „illeszkedik a magyar gazdaságpolitika céljaihoz, a "keleti nyitás" politikájához”.
A portálnak több, a Nemzetközi Beruházási Bank és a magyar gazdaságpolitika működésére is rálátó forrás azt mondta: mivel pénzügyileg kevésbé jelentős a bank, így politikai okok is szóltak a csatlakozás mellett. Szerintük a bank hiteleinek segítségével olyan, akár politikailag is fontos projektek juthatnak támogatásokhoz, amelyekre az EU-tól nem lehet pénzt szerezni.