Az új olasz kormány egyértelműen kiáll a kvóták mellett.
Kedden délután Milánóban vesz részt munkamegbeszélésen Orbán Viktor, aki – akkumulátorai feltöltése után – visszatér dolgozni. A miniszterelnök Matteo Salvinivel, az olasz Liga kormánypárt vezetőjével, az olasz belügyminisztérium vezetőjével tárgyal.
Ennek apropóján készített interjút az Azonnali Stefano Patuanellivel, az olasz Öt Csillag Mozgalom szenátusi frakcióvezetőjével. Ebből szemlézünk.
A politikus szerint az Orbán-Salvini találkozó nem kormányzati szintű. „A jelenlegi helyzetben, amikor az EU tagállamai között feszültségek érezhetőek a migrációs kérdést illetően, fontos hangsúlyoznunk, éppen akár Orbán látogatásakor is, hogy az olasz kormány egyértelműen kiáll a kvóták mellett. Olaszország a menekültkvótát elfogadja. Nem Olaszország feladata az összes Európába érkező menekült befogadása, azért fogunk harcolni, hogy a menekülteket valamennyi európai uniós tagállam között elosszák. Eddig csak a mi vállunkat terhelte e felelősség, de amióta új kormány van Rómában, a dolgok igen gyorsan változnak.”
A menekültkvóták kérdésében az olasz kormány álláspontja ütközik Orbán álláspontjával. Az olaszok szerint „ha valakinek joga van menekültstátuszt szereznie, attól ezt nem szabad megtagadni. Mi nem a menekültek ellen vagyunk, hanem az ellen, hogy eddig Olaszországnak kellett az egész problémát egyedül kezelnie. Ezentúl a menekültekkel az egész Európai Uniónak foglalkoznia kell. E tekintetben az olasz kormány semmiképp sem Orbán vagy a mindent blokkoló visegrádi államok oldalán áll, nem ők a mérce számunkra.”
Patuanelli szerint falakkal „semmiféle problémára nem adunk választ, ez sohasem lehet a megoldás része az Európai Unióban reményeim szerint”. A politikus szerint a szolidaritás azt jelenti, hogy „nem csak a jogokban és támogatásokban, de a kötelességekben is osztozunk. A menekülteket nem lehet egyszerűen elutasítani, ha joguk van ide jönni. A megoldás nem az, hogy bezárkózunk, hanem hogy együtt birkózunk meg a menekültek jelentette problémákkal. De ha ez nem történik meg, Olaszország is kénytelen lesz a nemzeti érdekeit az európai szolidaritás elé helyezni.” Szerinte ha nincs szolidaritás, EU-s támogatás se legyen.
Az Öt Csillag Mozgalmat és a Fideszt is populistának vélik, de az olasz politikus nem lát közös pontot az ő etikai alapvetésű, szociális populizmusuk és a Fidesz szuverenista, neokonzervatív populizmusa között.