A totalitárius diktatúrák áldozatainak emléknapja alkalmából szervezett megemlékezésen Schmidt Mária is részt vett, ő arról beszélt, hogy mintha az Európai Unió vezetői között is reneszánsza lenne a kommunizmusnak.
A kormány mindent megtesz azért, hogy történelmi hagyományainknak, veretes ősi jogunknak és kultúránknak megfelelő módon szabadságban élhessünk - hangoztatta az MTI szerint Kásler Miklós csütörtökön Budapesten, a totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapja alkalmából szervezett séta utáni megemlékezésen.
Kásler Miklós azt mondta, "mindenáron biztosítani kell a teljes szuverenitásunkat, akció- és ütőképességünket, mert csak ennek birtokában tudjuk garantálni minden honfitársunk, családjaink és nemzetünk békés jövőjét". Szerinte így akadályozható meg, hogy Magyarországon és Európában még egyszer emberellenes ideológiák és a belőlük kinövő diktatúrák "veszélyeztessék a fizikai, materiális és szellemi létet".
A miniszter arról is beszélt, hogy létezett a 20. században két olyan totális struktúra, amelyek "szörnyűségeit a mai napig nem tudtuk, nem is lehetett feldolgozni".
A kommunizmus és a nemzetiszocializmus két olyan emberellenes rendszer volt, amelyek alapját a felfoghatatlan gonoszság képezte. Mindkét szisztéma hazugságra épült: a jövőben jólétet ígért, miközben megnyomorított milliókat - tette hozzá.
A tudósítás szerint a miniszter azt mondta: a hit, az erkölcs lefokozása a francia forradalomban politikai és társadalmi téren diktatúrához vezetett. A forradalom "vérgőzös fejű és véres kezű gyermekei" egymást ölték meg, de Magyarország ellentmondott és ellentmond a totális eszméknek.
Kásler Miklós szerint a rendszerváltás időszakában az egész térséget figyelembe véve a magyar ellenzék, majd 1990 után az Antall-kormány tette a legtöbbet a kommunizmus felszámolásáért.
A séta utáni megemlékezésen Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója is felszólalt, ő azt mondta, hogy a kommunizmus és a nácizmus egy tőről, ugyanabból a "mételyből" fakad, az emberi gonoszságból, egy a lényegük, tagadni mindent, ami emberi, szabad és demokratikus. Szerinte az Európai Unió vezetői körében is mintha reneszánsza lenne a kommunizmusnak.
Az ünnepség beszédekkel kezdődött. Ezeket emlékséta követte, amely a Kossuth Lajos tértől a Cipők a Duna-parton emlékműhöz, majd a Terror Háza Múzeumhoz vezetett, több felszólalás itt hangzott el. A száz-kétszáz emberből álló menetet a pénzügyőrzenekar vezette fel és rendőrök sora biztosította. A tömegben többen magyar és európai uniós zászlókat tartottak, ezenkívül transzparenseken különböző települések neveit is látni lehetett.
Az ünnepség közös mécsesgyújtással zárult a Terror Háza Múzeumnál.