Itthon hvg.hu 2018. augusztus. 23. 09:22

Óriási lehetőségeket lát a Jobbikkal való együttműködésben az LMP társelnöke

Keresztes László Lóránt szerint a XXI. századi pártoknak össze kell fogniuk a NER legyőzése érdekében, de ez nem jelent jobboldali fordulatot.

Hosszú interjút adott az Indexnek Keresztes László Lóránt. Az LMP társelnöke a pártban tervezett változásokról és az új frakcióvezető kiválasztásáról is beszélt. Azt mondta: Szél Bernadett lemondása után többen is alkalmasak a pozícióra, akár azok közül is, akiket az etikai bizottság korábban eltiltott a tisztségektől – az eltiltás ugyanis csak a párttisztségekre vonatkozik, a frakcióvezetői pozícióra nem. Hozzátette: ha a frakció felkéri, vállalni fogja a tisztséget. Szerinte Demeter Márta is az alkalmas jelöltek között van, de nem nevezte meg mint esélyest.

Keresztes kijelentette: meg fogják változtatni a párt alapszabályát, hogy az LMP vezethetőbb legyen.

Nincs vége a bázisdemokráciának, de tisztázni kell a jogosultságokat és a felelősségeket.

– mondta. Ennek részeként több jogkört kell adni a vezetőket, mivel sok esetben nincs idő kongresszust összehívni, hanem gyorsan kell dönteni. A másik változás a szervezetet érinti. A társelnök szerint

az LMP-nek jelenleg olyan területi szervezetei vannak, amelyek megyei alapon szerveződtek. Nekem régi célom, hogy ezt megváltoztassuk, választókerületek alapján szervezzük a pártot, és lehetővé tegyük az egyszerű alapszervezetek létrehozását is.

A közeljövőben az önkormányzati és az európai parlamenti választásokon is meg kell méretnie magát az LMP-nek. Keresztes szerint az önkormányzati választás nagyobb jelentőségű, mivel itt ellensúlyt lehet képezni a Fidesszel szemben. Az EP-választáson csupán támogatottságát tudja lemérni a párt. A kampány középpontjában a migrációs válság áll majd, illetve az, hogy ökopolitikai eszközökkel hogyan lehet csökkenteni a migrációs nyomást.

Rá akarunk mutatni arra, hogy a kormány csak a saját hatalmát akarja megszilárdítani a migrációról szóló kommunikációval. De a migrációs nyomás hosszú távú megszüntetéséről nem beszélnek

– mondta Keresztes. Az LMP a parlamenti választási kampányban szerinte politikai és kommunikációs hibákat követett el, a migráció kérdésében például lehetett volna markánsabb. A társelnök a választásokkal kapcsolatban azt is elmondta: el tud képzelni egy LMP–Jobbik-együttműködést, de ez nem jelentene jobboldali fordulatot a párt ideológiájában. Az önkormányzati választások során tehát lehetnek majd közös jelöltjeik, és ebbe bevonnák a Momentumot is.

Sok helyen elmondtam már, hogy tisztán láthatóvá kell tenni az igazi politikai törésvonalakat a magyar politikai életben, amelyek nem az ideológiák mentén húzódnak. A Fidesz például jobboldali konzervatív pártnak akarja mutatni magát, miközben bolsevik elven működő szocialista párt. A régi, baloldalinak tartott pártok, mint az MSZP és a DK, gazdasági liberális elveket képviselnek. De ők is belesimulnak a Fidesz által létrehozott NER-be, a Fidesz mindent meg is tesz, hogy megmaradjanak. És itt vannak a másik oldalon a XXI. századi pártok, amelyek meg akarják haladni a NER-t, és képesek választ adni a mai kihívásokra: a Jobbik, az LMP és a Momentum.

– fogalmazott. Hozzátette, hogy nagy ideológiai különbség van a fent említett három párt között, de szerinte ennek ellenére is meg lehet találni azt az irányt, amelynek mentén együtt tudnak működni.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.