Hatósági vizsgálat miatt rendelte el a 2B terminál és környékének lezárást a katasztrófavédelem. A lezárást valamivel háromnegyed 11 előtt feloldották, néhány induló járatnál késés várható. A katasztrófavédelem szerint egészségre ártalmas anyag nem került a környezetbe.
Lezárta az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér 2B terminálját, a reptér ezen részét kiürítették, az ide vezető utakon sem lehet közlekedni. A lezárás miatt jelentős torlódások várhatók, valamint késések a menetrendben – olvasható a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér honlapján és Facebook-oldalán. "Kérjük, figyelje a járatinformációt, a helyszínen pedig tájékozódjon a rendőrség és a repülőtér munkatársaitól!" – írták.
Hardy Mihály, a Budapest Airport kommunikációs igazgatója a hvg.hu-nak elmondta: 4-5 járat indulásában várható késés, a terminálra érkező járatok pedig leszállhatnak ugyan, ám várakozniuk kell a kifutópályán. A 2B terminálon ugyanis jelenleg nincs útlevél-ellenőrzés, így nincs, aki a schengeni övezeten kívülről érkezettek úti okmányát ellenőrizze.
A kommunikációs igazgató arról nem tudott tájékoztatást adni, hogy a lezárás meddig tarthat. A reptér 22:40 perckor közölte, hogy feloldották a lezárást, de azt kérték az utasoktól, hogy figyeljék a tájékoztatást.
Kerestük a katasztrófavédelmet, későbbre ígértek tájékoztatást. Azóta az MTI-nek elmondták, a vizsgálatok megállapították, hogy egészségre ártalmas izotóp nem került ki a környezetbe, ezért nem indokolt a repülőtér forgalmának korlátozása a továbbiakban.
Úgy tudjuk, az ott ragadtak nem kapnak tájékoztatást arról, mi történt és mi várható, az emberek az internetről próbálnak információhoz jutni. A repteret üzemeltető cég Facebook-posztja alatt kommentelők is megjegyzik, hogy nem elég a nyári csúcsforgalom, még Sziget fesztivál látogatói közül is sokan most távoznának.
A Blikk úgy tudja, több mentőegység is kivonult a repülőtérre, mert egy sugárzó anyagot tartalmazó tartály sérült meg. A lap szerint három ember érintkezhetett a tartállyal, amely irídium izotópot tartalmazott.
A kordont hétszáz méter sugarú körben húzták fel.
A Zoom.hu azt írja, a Turkish Airlines járatán szállíthatták a megsérült tartályt. Úgy tudják, az isztambuli járatról lehet szó, amely 20:05 perckor leszállt, de azóta a kifutópályán tartózkodik.
Az AIRportal azt írta, a virtuális radarok adatai szerint a Repülőtéri Hivatásos Tűzoltóparancsnokság egységei 19 óra 46 perckor vonultak a 2B terminálhoz, a 31-es állóhely környékére. Abban az időpontban Turkish Airlines TC-JVE lajstromjelű, Boeing 737-8F2 típusú repülőgépe készülődött indulásra a 31-es állóhelytől, valamint az Aeroflot VP-BIY lajstromjelű Airbus A320-214 típusú repülőgépe érkezett a 32-es állóhelyre.
A Zoom szerint az anyagot az Országos Sugárbiológiai Intézetbe szállították, be is volt jelentve, a lepakolásnál azonban a repülőtér munkatársai arra figyeltek fel, hogy a tartálya nagyon átmelegedett. A mérések szerint először 42, majd 45 Celsius-fokot mutatott, később – egyelőre nem tudni, miért – visszahűlt 35 fokra. Este 10 órakor a mérési adatok szerint még nem tudták megállapítani, hogy történt-e bármilyen sugárzás.
Mi az az irídium izotóp és miért veszélyes? |
2012-ben lapunk is beszámolt arról, hogy egy irídium izotópot szállító kisteherautó ütközött vonattal Ceglédnél. Az eset után az Origónak Sáfrány Géza, az Országos "Frédéric Joliot-Curie" Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet (OSSKI) főigazgatója (ma az Országos Közegészségügyi Intézet Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Főosztályának vezetője) azt mondta, az iridium 192-es izotópot egészségügyi célokra és ipari célokra is felhasználhatják. Akkor a beszámolóban hivatkoztak az Amerikai Járványügyi Központra (CDC), mely szerint az iridium-192 izotópot egyebek között a gyógyászatban használják a rákos megbetegedések egyes fajtáinak gyógyítására. A gamma-sugárzást kibocsátó, fényes, ezüstszínű fémet mesterségesen, nukleáris reaktorokban állítják elő a nem radioaktív irídiumból. Az iparban bizonyos mérőeszközökben szolgál sugárforrásként az iridium ezen radiokatív izotópja (például hegesztések ellenőrzéséhez). A CDC szerint a szabadba kerülve a sugárzó anyag veszélyes lehet az emberre, mivel magas gamma-sugárzása rákkeltő hatású. Az Ir-192 izotóppal való érintkezés a CDC adatai szerint égési sérüléseket, akkut sugárbetegséget és halált is okozhat. Ezt a sugárzó izotópot az USA-ban azért is számon tartják, mert ebből a fajta sugárzó anyagból tűnt el a legtöbb fel nem tárt körülmények között, ezért az amerikai hatóságok szerint alkalmas arra, hogy terroristák esetleg sugárzó, úgynevezett piszkos bombákat készítsenek belőle. |