A diákok az EU-s átlagon felül elégedettek a felsőoktatással, veregeti meg a saját vállát a kormány. Az egyetemek összehasonlító rangsora azonban belerondít a rózsaszín panorámaképbe.
Egy EU-s felmérés alapján a diákok az európai átlagnál is elégedettebbek a magyar felsőoktatással, mondta el Rétvári Bence Emmi-államtitkár az MTI-nek. Az Eurostudent VI egy, az EU által végzett nemzetközi hallgatói kérdőíves kutatás, amelyben a felsőoktatásban tanulók szociális hátteréről, lakhatási és életkörülményeiről, tanulmányi életútjukról szereznek képet. Az adatok alapján a magyar hallgatók az európai átlagnál elégedettebbek a felsőoktatás színvonalával és szervezettségével. A diákok több mint kétharmada jó minőségűnek tartja a hazai intézmények infrastrukturális körülményeit is
A felmérés legfrissebb elemzése alapján a magyar diákok 60 százaléka jónak tartja képzése szervezettségét, valamint saját órarendjét is, ez az arány felülmúlja az uniós országokban élő fiatalok 55 százalékos átlagos elégedettségét. A hallgatók leginkább az oktatás minőségét és a tanárok felkészültségét tartják megfelelőnek (71,1 százalékuk jelölte meg, hogy teljes mértékben vagy nagyon elégedett, szemben a 65 százalékos EU-s átlaggal), de hasonlóan pozitív a véleményük a hallgatói szolgáltatások színvonaláról (68,9 százalék, az EU-ban mindez 62,1 százalék), továbbá az órák és a vizsgák szervezettségéről a diákok 60,4 százaléka nyilatkozott úgy, hogy megfelelőnek tartja (az EU-ban ez az arány 54,4 százalék).
Ugyanakkor a magyar egyetemek a nemzetközi összehasonlító rangsorokban évről évre rosszabban szerepelnek, tavaly a világ első 800 egyeteme közé csak három magyar fért be.