A miniszterelnök szerint megjelentek a keményfiúk az európai politikában, ahol a kedve szerint alakulnak a folyamatok.
Masszív és földrengésbiztos költségvetés kialakítását kérte a miniszterelnök Varga Mihály pénzügyminisztertől, a biztonságos növekedés költségvetését. Ezért számolnak csupán 1,8 százalékos hiánnyal. Orbán Viktor a Kossuth rádióban arról beszélt, hogy régi vágású családból jön, ahol azt tanulta, hogy nem szabad tovább nyújtózkodni, mint ameddig a takarónk ér. Ezért ő azt szeretné, ha nem volna egyáltalán hiány, a költségvetés azonban a működést tekintve valóban nullás, mivel az állam és az ország működésére annyit költünk, amennyit előállítunk és megkeresünk. A hiány a jövőbeli beruházásokból adódik.
A kormányfő a beszélgetésben többször utalt arra, hogy hamarosan esetleg gazdasági válsággal kell majd szembenéznünk, a magyar gazdaság pedig az exportfüggősége miatt a nemzetközi hatásoknak is jobban ki van téve, mint a nagy belső piaccal rendelkező államok.
Egy miniszterelnöknek ezért is kell nagy radarképernyőn, érzékeny szenzorokkal figyelnie a gazdasági folyamatokat"
– mondta.
Orbán szerint három jel utal arra, hogy válság közeleg:
- növekedni kezdtek a nemzetközi pénzpiacokon felvehető kölcsönök kamatai,
- az uniós államok eladósodottsága magasabb, mint a 2008-as világválság idején
- az Egyesült Államok még az Európai Unióval is kereskedelmi háborút kezdett.
A kormányfő hangsúlyozta: felhők vannak az égen, és ha azok szerencsétlen módon rendeződnek el, abból lehet válság. Ezért is növelték meg jelentősen az országvédelmi tartalékot a költségvetésben.
Megjelentek a keményfiúk Európában
Ő mindig is azt az álláspontot képviselte a migrációval kapcsolatban, ami most kontinensszerte terjedőben van – mondta Orbán, aki szerint megjelentek a kemény fiúk az európai politikában. Úgy fogalmazott, mi úri gyerekek, zsúrfiúk vagyunk az osztrákokhoz és az olaszokhoz képest, azok pedig, akik őt korábban érdes stílusúnak tartották, "megtanulják, hol lakik az Úristen".
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a magyar kormány európai befolyása szempontjából nem szabad arányt téveszteni. Azt magyarázta, hogy bár kis ország vagyunk, ne becsüljük alá magunkat, ezeréves múltunkat, legyünk büszkék arra, amit elértünk. "De jó, ha tudjuk, hol a helyünk." Magyarországot – mondta – nem lehet például Olaszországgal egy napon említeni.
Soros hadserege nem szereti a keresztényeket
Azzal kapcsolatban, hogy a balkáni migrációs útvonal egyre aktívabb, Orbán arról beszélt: elemi érdeke Magyarországnak, hogy a déli szomszédai erősek legyenek, ennek érdekében építik a kétoldalú kapcsolatokat.
Arra a felvetésre, hogy Soros György szervezetei ott vannak a balkáni országokban, a miniszterelnök elismételte a jól ismert mantrát a Soros-hadseregről, amely szerinte azért küzd, hogy az európai népességet összekeverje a migránsokkal, ezzel gyengítse az országokat, és végső soron – spekulánsként – nyerészkedjen az így kialakult helyzeten.
Azt is kijelentette, hogy Soros "katonái" nem szeretik a keresztény hagyományokat és Európát, a keresztényeket. Szerintük – magyarázta – a multikulturalizmustól "szebbek leszünk, jobban fogunk kinézni, élhetőbb lesz az élet Európában". Mi viszont nem akarunk keveredni, elhagyni a kultúránkat. A kontinens ugyanis csak akkor lehet újra nagy és erős, ha a keresztény értékeket helyezi a középpontba.
Alkotmányrevízió
A parlament előtt lévő Stop Soros törvénycsomag és az alkotmánymódosítás kapcsán arról is beszélt Orbán, hogy alkotmányrevízióra készül a kormány. A mostani csak egy kisebb változtatás, amelyet az ország biztonsága érdekében meg kell tenni, egy ennél nagyobb, átfogó felülvizsgálat várható azonban szeptembertől. Szavai szerint az akár egy-másfél évig tartó folyamat során megnézik, mi vált be a 20 11-ben elfogadott alaptörvény rendelkezéseiből, mi válhatott volna be, és hol maradtak szabályozási rések.