A demonstrálók arra szerették volna felhívni a figyelmet, hogy a fideszes önkormányzati többség el próbálja lehetetleníteni az ellenzéki tüntetéseken felszólaló polgármester munkáját. Sérelmezik azt is, hogy régen járt Lázár a városházán. A közgyűlés kezdete után majdnem két órával érkezett csak meg Lázár János, aki kezet is fogott Márki-Zayjal.
Kedden délután 3 órára hirdettek tüntetést Hódmezővásárhelyre, hogy felhívják a figyelmet rá, hogy a fideszes önkormányzati képviselők el próbálják lehetetleníteni Márki-Zay Péter munkáját.
Három óra után pár perccel helyszíni tudósítónk szerint nagyjából 150 tüntető várhatta Lázár Jánost Hódmezővásárhelyen a városháza előtt. A tüntetésen a molinókon egyebek mellett a következő szövegek voltak láthatók: "Nem félünk a listázástól!" és "Szabad sajtót!"
Kovács Zoltán, a megmozdulás szervezője lapunknak azt mondta, a tüntetéssel arra szeretnék felhívni Lázár figyelmét, hogy ők a többség, és a többség pedig Márki-Zay Pétert választotta meg Hódmezővásárhely polgármesternek.
Kovács szerint azért is mostanra szervezték a megmozdulást, mert nagyon régen látták már Lázárt azóta, hogy Márki-Zay megnyerte a polgármesteri választást. Pedig mint mondja, Lázár János volt miniszterelnökséget vezető miniszter megígérte, hogy a választások után sorra látogatja majd a településeket és egyeztetni fog a fejlesztésekről. Azóta ez az első rendes közgyűlés, amelyet Vásárhelyen tartanak, ezért arra számítanak, hogy itt nemsokára feltűnik Lázár, a térség által megválasztott parlamenti képviselő. A legújabb információk szerint Lázár János délután öt óra felé lesz várható.
Tudósítónk szerint a tüntetők egy része közben bement a Városházára, az alábbi videón az látható, ahogy a tömeg halad befelé a városháza épületébe:
Az ugyan nem derült ki elsőre egyértelműen, hogy az épületben egyre sokasodó tüntetők Márki-Zay, vagy Lázár melletti kiállás okán érkeztek. Később az ellenzéki és kormánypárti képviselőket megtapsolók számából kiderült: a jelenlévők nagy többsége Márki-Zay mellett áll. A nemrég választott polgármestert mindenesetre nagy tömeg állta körül:
Időközben elkezdődött a délután 4 órára meghirdetett közgyűlés. Tudósítónk szerint sokan vannak a teremben, minden ülőhely foglalat. Márki-Zay Péter polgármester pedig arra kért minden jelenlévőt, hogy fegyelmezetten, provokáció nélkül üljék végig a közgyűlést. Lázár János, a térség parlamenti képviselője még nem érkezett meg az ülésre, de mivel a Mártélyon tartott közgyűlésre is csak kétórás késéssel, majdnem az esemény végére érkezett meg, a helyiek várakozása szerint elképzelhető, hogy itt sem egyhamar látják a miniszterelnökség egykori vezetőjét.
Érdekes egyébként, hogy Lázárt éppen Mártélyon kapta el a 444.hu stábja, ahol a volt miniszter felettébb jókedélyű interjút adott az ellenzéki portálnak, melyben egyebek mellett azt is elárulta, hogy elkésett, ezért maradt le a fideszes csoportképről is.
A teremben érezhetően kétharmada van Márki-Zay Péternek, ez abból derült ki, hogy az egyenként érkező képviselőket hányan tapsolták meg.
A gúny már grimasszá fagyott Hegedűs úr arcán
mondta a közgyűlés napirendjei előtt szót kapó vásárhelyi asszony, aki hosszan beszélt arról, hogy mit éreznek a vásárhelyi polgárok a városban Márki-Zay Péter megválasztása óta. A beszéd közben többen tapsoltak, de voltak, akik nem tetszésüket fejezték ki. A nő arról is beszélt, hogy azon sem csodálkoznak a helyiek, hogy a kormányzó párt eltávolította, hiszen a vásárhelyiek már jól ismerik Lázár János harci eszközeit. Az asszony arra is kitért, hogy Lázár ugyan magasra került, de megalázott emberek hátán mászott fel. Ekkor már sokan hangosan elégedetlenkedtek a padsorokban, több bekiabáló azt fejezte ki, hogy az ilyen beszédeknek nem itt lenne a helyük.
Grezsa István fideszes képviselő szerint Hódmezővásárhelynek ki kellene tartani a következő önkormányzati választásig, de így ez nem fog menni szerinte. Grezsa azt mondta, a demokráciát nem itt kell játszani, a választás február 25-én eldőlt, ahogy a parlamenti választások eredménye is ismert. A Jobbik képviselője Grezsát arra emlékeztette, hogy Rapcsák András megbuktatásakor ők hangoskodtak, és molinókat hoztak be a terembe. Márki-Zay eközben nyugalomra intette a teremben levőket, de közben visszautasította, hogy hangulatot keltene.
Egy másik képviselő a Fidesz frakcióból gratulált Márki-Zaynak, és azt mondta,
cirkuszi porondmesternek már bevált, most már el kéne kezdeni a munkát.
Eközben a közgyűlésen tovább folyik a marakodás, a napirendekről még egy szó sem esett, pedig már fél órája elkezdődött a városházi ülés.
Eközben megérkezett Szabó Bálint, az egykor több pártban is politizáló, az elmúlt években sok közéleti ügyben aktív, egyebek mellett Botka Lászlót is támadó jogász is - noha a napirendekből nem következik, hogy itt lenne a helye. Szabó az utóbbi időben azzal támadta a polgármestert, hogy a kampányát egy olyan vásárhelyi vállalkozás is támogatta, amelynek ügyében büntető eljárás is indult, feljelentést is tett a rendőrségen, és vizsgálóbizottság felállítását követelte.
Közben végre megkezdődött az ülés is, de még délután öt után sem tértek át a napirendek megtárgyalására, ugyanis azok megszavazása után rögtön egy interpellációban a polgármesteri hivatalból eltávozó munkatársakról kérdezték Márki-Zay Pétert. Február óta ugyanis majdnem harminc dolgozó távozott. Márki-Zay szerint a fideszesek tettek ajánlatokat a távozóknak, a Fidesz szerint viszont Márki elől menekültek el. Kovács László fideszes képviselő öttagú vizsgálóbizottság felállítását javasolta az ügyben. A bizottság feladata lenne a polgármesteri hivatalból eltávozott egykori munkatársak felmondásának körülményeinek kivizsgálása.
Hamar eljutott az ülés tematikája Zuschlag Jánosig. Az egyik Fideszes képviselő ugyanis azt említette, hogy a helyi portálon megjelent egy cikk arról, hogy Kis Andrea alpolgármester kapcsolatban állt Zuschlag Jánossal, ráadásul, az ellene folyó büntető perben tanúként hallgatták meg. Az alpolgármester asszony válaszolt a kérdésre, megpróbálta elmagyarázni, hogy ő maga soha nem volt gyanúsított, mindösszesen kétszáz tanú mellett őt is meghallgatták.
Tudósítónk szerint
Immáron több mint egy órája megy az ülés, de a rendes közgyűlés napirendjei még mindig nem kerültek szóba. Lázár János sem érkezett meg.
Megjött időközben Göbl Vilmos, Lázár János sajtósa. Márki-Zay meg is kérdezte, hogy mikor várhatják a volt kancelláriaminisztert. Lázár munkatársa azonban visszakérdezett, hogy volt-e már napirendje a képviselőnek, amire azt a választ kapta, hogy még nem. Ami mivel még egyetlen napirend megvitatása sem kezdődött el, nem meglepő, nem is nagyon világos, hogy milyen napirendre kérdezett rá a sajtós. Sokkal többet tehát tőle sem tudtunk meg, de egy biztos, egyszer megérkezik majd Lázár is.
A közjáték után még mindig csak további interpellációk következnek, a közel 30 napirend megtárgyalása eddig háttérbe szorult.
Megérkezett Lázár
A közgyűlés kezdete után jó egy és háromnegyed órával megérkezett az egykori miniszterelnökséget vezető, jelenleg csak választókerületi képviselői posztot betöltő Lázár János. Sajtósa szerint a vajdasági Kiszomborrból jöttek, ahol hasonló látogatáson vettek részt. Állítása szerint a halálbüntetésről beszélgettek a helyiekkel - a téma az után merült fel, hogy két ember bennégett egy vásárhelyi házban. Mint később kiderült, gyilkosság történt.
Az érkező Lázár János mindenkivel kezet fogott, valószínűleg életében először Márki-Zay Péterrel is. A teremben ülők egy láthatóan kis része, ám ők annál hangosabb vastapssal fogadták. A tüntetők, akik a Városháza előtt várták a képviselőt, időközben már elfogytak.
Szűk két órával a kezdés előtt már a napirendekkel folytatódik az ülés.
Nem a tapsért jöttem, hanem dolgozni,
így fogadta a neki szóló tapsot Lázár János. Gratulált a könyvvizsgálónak, mert ilyen nagy figyelmet szerinte még egyetlen zárszámadás sem kapott. Lázár úgy folytatta, nagy nehézségek és viták árán, de az együttműködés kialakítható a városban a jelenlegi helyzetben is. A képviselő azt javasolta, hogy a vitákat napolják el 2019 őszére, az önkormányzati választásokig. Lázár szerint feszült a helyzet Hódmezővásárhelyen, ez a vitakultúra a parlamentben nem idegen, de egy városban a fejlődés gátja.
Aki azért jött ide, mert politikai pankrációra számított, annak most csalódnia kell, ez elmarad,
folytatta Lázár. Dolgozni akarok, és nem polgárháborúzni- mondta. Márki-Zay Péter elfogadta Lázár ajánlatát, és szóban békét kötöttek. A szünetben időpontot egyeztettek egy újabb találkozóra, tíz percet adtak erre maguknak.
Napirendre került a polgármesteri hivatalban lezajlott belső vizsgálat is, amely a közel ötvenmilliós reprezentációs költségeket ellenőrizte, amivel Márki-Zay Péter találta magát szembe hetekkel ezelőtt. Az illetékes iroda vezetője elmondta, hogy azt vizsgálták, hogy a közbeszerzések során betartották-e a jogszabályokat. Tehát az nem derült ki, hogy a nagyobb rendezvények mellett például a három naponta bejegyzett tétel, hogy a tisztségviselők a vendégeikkel fogyasztottak, az mit is takar. Végül Kószó Péter képviselő elárulta, hogy Erdélyből ideérkezőket is vendégül láttak, nagy konferenciákat is szerveztek, ezeket is ebből a forrásból fizették. Maguk most előadják, hogy a fideszes képviselők elzabálták, elitták - sérelmezte Kószó, majd hozzátette, mások pedig a Kispiac vendéglőbe járnak, azt olvasta, hogy nekik az a szimpatikus. Az ülésen még jelenlevő közönség ezen jót derült, amin a képviselők megsértődtek. Nyolc órakor még mindig tucatnyi napirend volt hátra, de a képviselők még ekkor is arról vitatkoztak, hogy ki hazugozott le, kit.