Többször majdnem a nulláról kellett felépíteni a magyar haderőt.
A toborzás nagyon fontos feladat, nem lehet elég korán elkezdeni - emelte ki a Honvédelmi Minisztérium honvédelmi államtitkára az M1 aktuális csatorna szombat reggeli műsorában.
Szabó István megjegyezte: különböző eszközöket állítottak csatasorba, hogy minél korábban, már iskolás korban meg tudják szólítani a honvédelem iránt érdeklődő fiatalokat. Ilyen például a katonasuli program, a kadétprogram, és ezt a célt szolgálják a honvédelmi táborok is, amelyekben az idén nyáron csaknem 1200 gyermeket táboroztat a honvédség.
Kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy az általa vezetett honvédelmi államtitkárság új szervezeti egység a HM-ben. Egy komplex, nagy területet magába foglaló államtitkárság, amelynek egyik fontos része a védelempolitikai helyettes államtitkárság, a másik pedig a humánpolitikai államtitkárság lesz - közölte. Olyan szervezeti egységek kerülnek alárendeltségébe, amelyek a Magyar Honvédség jövőjéért felelnek - tette hozzá.
Az államtitkárt annak alkalmából kérdezték, hogy szombaton a 170 éves a Magyar Honvédség több helyszínen honvédségi napot tart, emlékezve a május 21-ei honvédelem napjára is.
A magyar haderő története arról is szól, hogy többször majdnem a nulláról kellett felépíteni egy egészen új, más céloknak megfelelő haderőt - emelte ki a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka ugyancsak az M1 aktuális csatornán.
Kovács Vilmos elmondta: 1848-ban állt fel az első önálló magyar haderő, majd 1868-tól az Osztrák Magyar Monarchiában működött a magyar királyi honvédség 1918-ig. Ezt követően a trianoni békediktátum, és a második világháború is új helyzeteket teremtett az ország és a honvédség számára - fejtette ki a parancsnok.