Elriasztanák a turistákat, azért nem költenek 480 milliót az elesett családokra Kerecsenden
A település pályázatokon nyerte a pénzt, de inkább nem valósítják meg a tervezett programokat.
Lemondott arról a közel félmilliárd forintról Kerecsend, amit leszakadó családok felzárkóztatására nyert meg. A pénzt két lépcsőben kapták volna meg, az első 400 milliót egyebek mellett egészségügyi szűrőprogramokra, szociális bérlakások kialakítására, sportpályára, szolgáltató házra, járdákra költhették volna, a többi 80 millióból pedig kialakíthattak és működtethettek volna egy Biztos Kezdet Gyerekházat.
A hétfős képviselő-testület azonban ebben a hónapban három nemmel, három igennel és egy tartózkodással leszavazta a megnyert pályázatok elindítását: nem járult hozzá ahhoz, hogy a polgármester aláírja a támogatási szerződéséket – írja a Népszava.
A települést – olvasható a lapban – a Laskó patak választja ketté, nemcsak földrajzilag: a tehetősebbek az egyik, a szegények a másik oldalán élnek. Vannak a patakon túli romák és a patakon inneni nem romák. A Központi Statisztikai Hivatal négy szegregátumot tart itt nyilván, a Dankó utcában például közel kétszázan laknak, olykor több generáció is összezsúfolódva egy szoba-konyhában. Ezen segítettek volna valamelyest a programok.
Ezek egyik ellenzője a lap szerint egy helyi szőlőtermelő, a település fiatal alpolgármestere, Prokaj Milán volt, aki szerint a négyszázmilliós pályázat nagy része kamu dolgokra menne el, soknak találta például a mentorok óradíját. "Egyetlen értelmes eleme lett volna a programnak, a szociális bérlakás-építés, de ez is megosztaná a falut. Azok a cigányok, akik előre akartak haladni, már megtették, dolgoznak, csinosítják a házukat. A periférián csak a lumpenek maradtak, s az elmúlt évek tapasztalatai bebizonyították, hogy rajtuk akkor se lehet segíteni, ha megfeszül az ember" – magyarázta a Népszavának az alpolgármester. Azt is mondta, hogy az ország közös pénzét nem szeretné elherdálni.
A felzárkóztatás szerint inkább a turizmust fejlesztenék a településen, ezért sem akarták, hogy a roma családok a falu központjába költözzenek, vagy az ott kialakított gyerekházba hordják a gyerekeiket. "A látvány biztosan elriasztaná a vendégeket."
Sári László kerecsendi polgármester szerint szomorú, hogy szűk látókörű indokokkal elvették Kerecsendtől a fejlődési lehetőséget.