Itthon hvg.hu 2018. május. 10. 14:15

Szimbolikus Orbán eskütételének időpontja: a nap, mikor a Fidesz elnöke döntő csatába indult

1998-ban ezen a napon tartották a választás első fordulóját, amelyben a Fidesz második lett, majd Orbán nagy taktikával mindent megfordított.

Nem lehetett boldog Orbán Viktor 20 évvel ezelőtt: az 1998-as országgyűlési választások első fordulójában – éppen május 10-én – a Fidesz 52 egyéni körzetben végzett az élen (akkori pártszövetségesével, az MDF-fel együtt), míg a Magyar Szocialista Párt – kormánypártként – 114 hellyel büszkélkedhetett. A Torgyán József vezette Független Kisgazdapárt is benne volt a versenyben, 6 választókerületben végzett az élen.

Egyéniben az első fordulóban csak egy ember kapta meg a voksok több mint 50 százalékát, a hódmezővásárhelyi Rapcsák András (MKDSZ–Fidesz–MDF) volt az, akinek így sikerült a mandátumszerzés.

A területi listákat nézve sem volt oka derűre Orbánnak: 14 megyében az MSZP listája kapta a legtöbb szavazatot, a Fidesz 6 megyében lett első. Ezt az eredményt a fideszes politikusok akkor úgy kommentálták: az ország kétharmada változást akar.

Orbán Viktor a választás éjszakáján fölajánlotta: mindenhol visszalép a Fidesz jelöltje, ahol más ellenzéki párt jobb eredményt ért el nála. 21 körzetről volt szó: hatban eleve a kisgazdák végeztek az élen, a többiben a szocialisták és kisgazdák mögött szorult harmadik helyre a Fidesz. A koalíciókötésről a Fidesz még nem akart beszélni.

Forrósodott a helyzet

Két nappal később rendkívüli ülést tartottak a kisgazdák, Torgyán azt mondta, együtt kell működnie a két pártnak, hogy mikor állapodnak meg, az taktikai kérdés. A kisgazdák javaslata az volt, hogy ők 65-67 helyen visszalépnek az ellenzéki jelölt javára, de ugyanezt várják el 30 helyen a Fidesz, illetve az MDF jelöltjeitől. (A Fidesz 1997-ben választási szövetséget kötött az MDF-fel.)

Utána napokig ment az üzengetés, Torgyán elnöki szintű tárgyalást akart, május 20-án – vagyis néhány nappal a második forduló előtt – még mindig nem volt megállapodás. Torgyán akkor arról beszélt, nem fagytak be a tárgyalások a visszalépésekről, de a két elnök nem találkozik egymással. Másnap, május 21-én késő este Torgyán József a TV2-ben bejelentette, az FKGP 82 helyen lépteti vissza jelöltjeit a Fidesz javára:

"Úgy 18 óra körül az utolsó simítás is megtörtént a Fidesszel való megállapodást illetően."

A Fidesz nem a Torgyán által korábban elvárt 30, csak 20 helyen lépett vissza.

Horváth Szabolcs

Orbán levette a lábáról

Az Origo öt évvel ezelőtti portréjában Orbán jellemzésének egyik központi eleme volt a pillanat, mikor Torgyánt sikerült megpuhítania. Az Orbánnal régóta bizalmas viszonyban álló ismerőse arról beszélt, a miniszterelnök kivételes képességei közé tartozik, hogy könnyen csavarja ujja köré és teszi eszközeivé az embereket.

"Óriási sármőr. Az érdekeinek megfelelően épp úgy csábít el nőket, mint férfiakat: kevesen képesek ennyire tudatosan elérni, hogy az összes szereplő azt csinálja, amit ő akar, ráadásul a legtöbbször anélkül, hogy pontosan felismernék, hogy csak eszközök a történetben."

Egy fideszes politikus ezt azzal árnyalta, hogy Orbán a cél érdekében gyakran olyan emberi gesztusokkal igyekszik levenni a lábukról az embereket, amelyek őszinteségéről kétség sem merül fel az érintettekben. Itt jött elő legemlékezetesebb pillanatként, mikor Orbán Viktor és Lévai Anikó egy hatalmas rózsacsokorral meglátogatta a Torgyán házaspárt leányfalui nyaralójában, amitől a kisgazdapárt elnöke állítólag annyira elérzékenyült, hogy hajlandó lett 82 jelöltjét visszaléptetni. A virág és a gesztus mellett nyilván kellett a beígért miniszteri poszt is.

Fordult a kocka

A második fordulóban tarolt a Fidesz: az egyéni körzetetekben 105 helyen volt képes győzni (az első fordulós 52-höz képest), míg az MSZP csak 54 helyen nyert mandátumot. A területi listára leadott szavazatoknál egy megyében tudott fordítani a Fidesz. Listás szavazatokból többet kapott az MSZP, mint a Fidesz (az előbbi csaknem 1,5, utóbbi 1,3 milliót), a választást összességében elbukták a szocialisták.

A Fidesz 143, az FKGP 33, az MDF 16 képviselővel jutott be a parlamentbe, az MSZP 136, az SZDSZ 24 helyet szerzett. A Fidesz–FKGP–MDF-koalíció a kisgazdák számára csúnya véget ért, a két párt közti megállapodás 2001-ben érdemét tekintve megszűnt, ahogy nem sokkal később a kisgazda párt is, de mára az MDF sem létezik. A két párt néhány politikusa a Fideszben tűnt fel.

Hirdetés