Itthon hvg.hu 2018. április. 25. 09:40

Tovább esett Magyarország a sajtószabadság-ranglistán

A tavalyihoz képest két hellyel került lejjebb a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-szervezet felmérése szerint.

A Fidesz-közeli üzletemberek nem csak újabb médiumokat vásároltak 2017-ben, de külföldi befektetőket is kiszorítottak a magyar médiapiacról. A legnagyobb "siker" ilyen szempontból az utolsó három még független regionális napilap megszerzése volt – olvasható a szervezet jelentésének indoklásában. Ezeket – az Észak-Magyarországot, a Hajdú-Bihari Naplót és a Kelet-Magyarországot tavaly júliusban a Russmediától vásárolta meg a MediaWorks korábbi tulajdonosa, Heinrich Pecina.

Az RSF szerint ennek ellenére tavaly a magyar sajtópiacon még mindig akadtak olyan nyomtatott és online kiadványok, amelyek a Fidesz és a vezető kormánypárti politikusok korrupciós ügyeiről publikáltak oknyomozó anyagokat.

Az alábbi térképen nézheti meg az egyes országok pontszámát: húzza a kurzort a keresett ország fölé; a +/- nyilakkal közelíthet, illetve az adott régióra, országra kattintva is zoomolhat:


A magyar piacon két "médiabuborék" van egymás mellett, az egyiket a kormány- és Fidesz-párti kiadványok alkotják, amelyek lelkesen visszhangozzák a vezetés migrációellenes szólamait, és támogatják a Soros György elleni gyűlöletkampányt. A másik a korrupciós botrányok felderítésére összpontosít.

A jelentés a tavalyi állapotokat rögzíti, hiszen az is olvasható benne, hogy a kormánykritikus médiumok túlélését nagyrészt Simicska Lajos biztosítja. Ő azóta a Magyar Nemzet és a Lánchíd Rádió bezárásáról és a Heti Válasz eladásáról döntött.

A riport azt is megjegyzi, hogy a kormány és a hozzá közeli üzleti kör most két nagy, velük kritikus médiumra vetett szemet, az RTL Klubra és az Indexre.

A Riporterek Határok Nélkül 2002 óta vizsgálja meg évről évre, mennyire érvényesül az egyes országokban a médiapluralizmus, a sajtó függetlensége, mennyire tartják tiszteletben, védik az újságírók szabadságát, testi épségét. Azt is figyelik, hogyan változik az intézményi és infrastrukturális környezet.

Az RSF tavaly is 180 országot vizsgált. Az élen Norvégia, Svédország és Hollandia áll, mögöttük az első tízben Finnország, Svédország, Jamaica, Belgium, Új-Zéland, Dánia és Costa Rica áll.

Magyarország az elmúlt években nagyot zuhant a rangsorban: 2011-ben még a 40. helyen állt, a következő évben azonban, mivel az értékelés szerint "a vitatott médiatörvények hatályba lépése óta széles körben elterjedt az öncenzúra a szerkesztőségekben", 16 helyet rontott. Azóta is egyre lejjebb csúszik, 2016-ban a 71. volt.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.