Döntött az Európai Parlament: Az aktív és fejlett civil szféra a legfőbb védelmezője az EU-s alapértékeknek, ezért az EU-nak külön kéne támogatni az ilyen profilú civil szervezeteket. A labda innentől az Európai Bizottság térfelén pattog.
Az Európai Parlament nagy többséggel, 489 igen szavazattal 14 ellenében, 13 tartózkodás mellett elfogadta azt a javaslatot, hogy az EU támogassa a tagállamok civil szervezeteit pénzzel. A módja az lenne, hogy a következő pénzügyi ciklusban, azaz 2020 után lenne egy sor "az európai értékek, így a demokrácia, szabadság, jogállamiság és alapvető jogok védelmére és előmozdítására, aminek a neve az Európai Értékek Eszköze lenne".
Ez az eszköz pedig a fenti értékeket védő civileket támogatná. "A civil szervezetek csak nehezen tudják a független és hatékony működéshez szükséges forrásokat előteremteni, miközben az aktív és jól fejlett civil társadalom jelenti a legmegfelelőbb védelmet ezen értékek eróziójával szemben" áll a Parlament sajtóközleményében.
A támogatásoknak az állampolgári részvétel növelésére, az érdekképviseleti és egyéb felügyeleti tevékenysége kéne irányulnia, azaz az ilyen tevékenységet végző civilek részesülhetnének ebből a pénzből.
Az EU eddig is támogatott EU-n kívüli civileket, az unión belüli támogatás igénye eddig nem merült fel.
Ez tehát a parlamenti állásfoglalás, a végső döntést pedig az Európai Bizottság hozza meg, de nem kötelező létrehoznia ezt a támogató eszközt.
A magyar kormány egyik első parlamenti lépése lesz a civilek ellen irányuló Stop Soros törvénycsomag megszavazása.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel