A Fidesz-közeli Nézőpont Intézet elemzője a Spiegelnek mondta ezt.
Mit jelent Orbán harmadik győzelme Európának? – teszi fel a kérdést hétfői cikkében Keno Verseck, a német Der Spiegel angol nyelvű kiadásában.
Verseck szerint ez történelmi győzelem Orbánnak és Közép-Európának, mert a rendszerváltás óta nem volt ilyen, hogy valaki 3-szor egymás után ilyen győzelmet arasson. Megjegyzi, hogy Orbán egy nagyon megosztó kampányban kizárólag egyetlen témára fókuszált, a migránsokra, és hogy általuk Magyarország elbukik, és most úgy tűnik, hogy a magyar szavazók többsége őt látja egyedüli garanciának egy ilyen forgatókönyv esetén.
A lap beszámol Orbán választás utáni beszédéről, az ellenzéki vezetők pedig úgy néztek ki, mint akik most ébredtek fel valamilyen mámorból, miután az arcukra öntötték a valóság hideg vizét.
Megjegyzi, hogy a választási eredmények megmutatják annak mértékét, hogy a választási feltételek milyen szinten az ország egyetlen nagy pártjára, a Fideszre voltak szabva. A lap kitér arra is, hogy sok esetben a fideszes jelöltek csak relatív többséggel nyertek, és többen szavaztak az összes ellenzéki jelöltre együtt, mint a fideszesre, ám nem sikerült a körzetekben egyetlen jelöltet állítani csak.
A lapnak Tamás Gáspár Miklós arról beszélt, hogy őt nem lepte meg az eredmény, az utóbbi években az európai szavazásokat a jólét kérdése helyét átvette a migránskérdés vagy más kisebbségekkel szembenállás, Orbán pedig egy erős és tehetséges képviselője ennek a trendnek. Tamás Gáspár Miklós közölte, Magyarországon mindenki tudja, hogy Orbán korrupt és rosszul kormányoz, sokan mégis rá szavaznak, mondván megvédi őket a bevándorlóktól és a romáktól.
A kormányközeli Nézőpont Intézet elemzője, Mráz Ágoston a lapnak azt mondta, a Fidesz sem számított ekkora győzelemre, de most a Nyugatnak el kell ismernie ezt, amikor ugyanis a Nyugat Orbánról beszél, "a saját előítéletei foglya". Sőt, Mráz azt is mondta:
Ezen a ponton szerintem már Orbán-korszakról beszélhetünk Magyarországon.
A lap megjegyzi, "azt remélni, hogy Orbán könnyít a konfrontációs politikai stílusán, irreális". A külpolitikát illetően Orbán az Európai Unió reformját akarja, úgy, hogy az európai támogatások és a közös piac szimpla adminisztrátorává váljon, és ellenzi a közös politikai értékeken alapuló Európát, amely beleszólhat az országok politikai vitáiba, ehhez pedig a közép- és délkelet-európai országokat is maga mellé akarja állítani. Emellett Orbán valószínűleg a hazai idegengyűlöletet is fenn fogja tartani – írja a lap.