A kormánysajtó fizetett hirdetésekkel igyekszik megsegíteni a kormánypárt kampányát. Az európai horror bizonyítására terjesztett egyik videót azonban meg is kellett hamisítani, hogy illeszkedjen a képbe.
Ezt akarja?
– kérdezi az Origo fizetett hirdetésben a Facebookon egy videón, amely a felirat szerint 2017-ben készült Európában. A képsorok szerint irpari kamerával készített felvételen egy templom előtere látszik, amelyben egy öreg hölgy áll, mikor két fiatal ront rá, az egyik kirabolja, a másik leüti. Hogy még egyértelműbb legyen, mi történik, a videó alatt hangosan, több férfi üvöltve élteti Allahot.
Az nem derül ki, hogy az Origo mit akar a filmmel, kérdéseinkre pedig nem válaszoltak. Van azonban egy másik apró probléma.
- A videó nem migránsok támadását mutatja.
- A videó nem 2017-ben készült.
- A videó nem Európa valamelyik államában játszódik.
A valóban sokkoló és elítélendő eset az omahai Szent Cecília katedrálisban történt 2015 augusztusában az IB Times cikke szerint. A nebraskai városban két tinédzser rabolta ki az asszonyt, amint a gyülekezet hírújságját olvassa a templom fogadótermében. A nőt kórházba kellett szállítani, ahol a cikk szerint kezelni kellett a púpot a fején és a karcolásokat az arcán. Az eset után James Netusil atya elítélte a 76 éves asszony kirablását. Az IB Times honlapján egyébként egy kommentben az afroamerikai fiatalok felelősségét firtatja valaki. Ami nem olvasható a cikkben, az az iszlamista szál.
Az ipari kamera nem vett fel hangot a jelek szerint, az Origo változatában a hangsáv tehát nettó hamisítás.
Az egyik elkövetőt már másnap elkapták, Wayman Clark bíróság elé állt. Letartóztatták édesanyját is egy szökevény bújtatása miatt. A rendőrségi sikerhez épp a videó járult hozzá, mert Clarkot felismerték, és jelentették személyazonosságát.
Itt a videó is az eset következményeiről: