Itthon MTI 2018. március. 07. 06:15

Nemsokára kiderül, pontosan milyenek lesznek a szavazólapok

Már a jövő hét közepén végleges lehet az egyéni választókerületi jelöltek névsora, utána állapítják meg az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságok a szavazólapok adattartalmát.

Választás 2018
Friss cikkek a témában

Az áprilisi országgyűlési választás szavazólapjainak adattartalmáról a jelöltek nyilvántartásba vételéről szóló határozatok jogorvoslatainak lezárulta után, várhatóan a jövő hét közepén döntenek az egyéni választókerületi választási bizottságok.

Az egyéni választókerületekben induló jelöltek bejelentésére hétfőn 16 óráig volt lehetőség. Az egyéni választókerületi választási bizottságok mellett működő választási irodáknak kell ellenőrizniük a benyújtott ajánlások hitelességét, és azt, hogy van-e ötszáz érvényes ajánlása a jelöltnek. A választási bizottságoknak a bejelentéstől számított négy napjuk van arra, hogy nyilvántartásba vegyék a jelölteket.

A hétfőn bejelentett jelöltek nyilvántartásba vételéről legkésőbb pénteken kell dönteniük a bizottságoknak, ez ellen hétfőig van lehetőség fellebbezéssel élni a Nemzeti Választási Bizottságnál. Az NVB-nek szintén három napja van a fellebbezés elbírálására, vagyis a testület legkésőbb jövő csütörtökig (15-éig) dönt a fellebbezésekről.

Ez ellen a döntés ellen megint megnyílik a jogorvoslati út, három napon belül - vasárnapig (március 18-ig) - lehet a Kúriához fordulni bírósági felülvizsgálati kérelemmel. A Kúriának szintén három napja van a kérelem elbírálására, vagyis - ha minden érintett kihasználja a számára rendelkezésre álló időt - március 21-én lenne jogerős a jelöltek nyilvántartásba vételről szóló, március 9-én meghozott döntés.

A bizottságok és a bíróság azonban várhatóan "gyorsítanak", nem várják meg a háromnapos határidőt, így már a jövő hét közepén végleges lehet az egyéni választókerületi jelöltek névsora.

Az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságok ekkor állapítják meg a szavazólapok adattartalmát, ez az úgynevezett "imprimálás". Ennek során a jelölőszervezetek delegáltjaival bővült választási bizottságok elfogadják a szavazólapon szereplő jelöltek, jelölőszervezetek nevét, valamint azok logóját, vagyis a szavazólap "képét".

A választási eljárásról szóló törvény meghatározza, hogy a jelölőszervezetek logóját egy 20 milliméter magas, 40 milliméter széles területen kell feltüntetni.

Vannak olyan egyéni választókerületek, ahol húsznál is többen indulnak a választáson. Problémát jelenthet, hogy a jelöltek nem abc-, hanem a választási bizottság által kisorsolt sorrendben szerepelnek az igen hosszú szavazólapon, ami nehezítheti a jelöltek közötti eligazodást.

A szavazólapok képét a jogerősen nyilvántartásba vett jelöltek alapján a Nemzeti Választási Iroda készíti el, ezt az egyéni választókerületi választási bizottságok hagyják jóvá, azután kezdődhet meg a szavazólapok nyomtatása.

A szavazólap képe ellen a jogorvoslati határidő egy nap.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.