Vona Gábor és pártja mindenkinek ígért valamit, kivéve a radikálisoknak, mert néppártosodás van. Százmilliókat venne el az oligarcháktól, nem lépne ki az EU-ból, és nem bontaná le a határkerítést.
A 2018-as már a második olyan választás lesz, amelynek Vona Gábor úgy vág neki, hogy kimondta, győzelemre készül, 2014-ben is így tett. Ma még könnyen tudja megkülönböztetni magát úgy a Fidesztől és az MSZP-től, hogy ők XX. századi képződmények, az ő pártja pedig XXI. századi, előző kettő fölött eljárt az idő. A most megjelent program elemzése előtt érdemes kontextusba helyezni a Jobbikot, amihez segítségül hívjuk Róna Dániel A Jobbik-jelenség című 2016-os könyvét, amelynek alapját Róna korábbi doktori értekezése adta. A Jobbik ugyanis – ha most még nem is, de – hamarosan küzdeni fog azzal a problémával, hogy nem lesz új erő és nem játszhatja ki a szűz kártyát. Erről Róna azt mondta korábban, hogy:
tegyük fel, itt 2020-ban kitör a forradalom, aki akkor fiatal lesz, az már lehet, hogy nem Vonáékkal, hanem az akkori forradalmi párttal fog szimpatizálni, az addigra elitnek látszó Jobbikkal szemben.
Nézzük meg a 2014-es program gerincét:
- A cigánybűnözés felszámolása céljából szükségesnek tartjuk a rendőrség megerősítését és a csendőrség felállítását, a törvények betartását és betartatását.
- A család védelmére van szükség a deviáns magatartásformákat és alternatív együttélési normákat hirdető családellenes liberális támadásokkal szemben.
- A magyar nemzet nem beteg, hanem a magyar nemzetet megbetegítették.
- Véget vetünk a külpolitikai tabukérdések kerülgetésének, mint amelyek például az Európai Unió gyarmatosító politikája, az Egyesült Államok igazságtalan háborúi vagy a cionista Izrael világ- és országhódító törekvései.
- Az ún. rendszerváltás óta feltétel nélküli Izrael-barátság jellemezte a térségbe irányuló külpolitikánkat, a közel-keleti viszonyok tekintetében egyoldalú és súlyosan elfogult a magyar külpolitika. A cionizmus támogatása egyúttal azt is jelentette, hogy felrúgtuk az elmúlt évtizedekben kialakult jó viszonyunkat Iránnal és az arab országokkal, feladtuk a szocializmus időszakában még dinamikus kereskedelmi-gazdasági pozícióinkat, virágzó tudományos, kulturális, oktatási együttműködési megállapodásainkat.
Az akkori, 85 oldalas dokumentum a „Kimondjuk. Megoldjuk.” címet viselte, és tényleg kimondta, radikális pártként 53-szor szerepeltette a programban a cigány szót. (A párt 2010-es programja a „Radikális változás” címet viselte.) Négy évvel később, 2018-ban a Jobbik választási programja a „Magyar szívvel, józan ésszel, tiszta szívvel” címet kapta, és ahogy azt hosszú hónapok óta hallani és látni, néppártosodik – a program szintjén is –, a cigány szót négyszer szerepelteti.
2014-ben a Jobbik-program alapvetése volt, hogy nem csupán a négy évet, hanem az akkor mögöttük lévő huszonnégyet akarta leváltani, erről szólt Vona Gábor előszava. „Ők félnek az igazságtól, pedig a hazugságokra, önámításra és csalárdságra épülő programokat mind szétmorzsolja a valóság, ahogy azt az elmúlt 24 évben láthattuk is. A Jobbik azonban nem csupán a nemzetmentő program kimondáshoz elég bátor, de a megvalósításához is.”
Az idei, 68 oldalas dokumentum már szinte csak a Fideszre koncentrál, Jobbik-programban még nem látott demokráciaféltésként azt írják, a legelső lépések egyikeként visszavezetné Magyarországot arra a demokratikus útra, „ahol nem képzelhető el olyan intézmény vagy személy, amely, vagy aki kontroll és a felelősségre vonás lehetősége nélkül tevékenykedhet”. A program a közjogi átalakítás felvázolásával kezdődik, amit közjogi rendszerváltásnak nevez, ebben a már említett demokratikus visszatérés mellett arányosabb választási rendszert, a népszavazás kiszélesítését, közvetlenül választott köztársasági elnököt (ahogy a Momentum is) és az alkotmánybíróság szerepének visszaállítását követeli.
A Jobbik 2018-as választási programja by HVG.hu on Scribd
Az egészségügyről szóló részben a Jobbik azt írja, általános célként jelöli meg „a születéskor várható élettartam növelését, illetve annak lehetővé tételét, hogy az élveszületések száma emelkedésnek indulhasson. A Jobbik egészségügyi programjának középpontjában az egészségmegőrzés és a betegségmegelőzés áll.” Orvosolná az emberierőforrás-hiányt, visszaállítaná a háziorvosi praxis presztízsét, és úgy általában több pénzt tenne a rendszerbe.
A Jobbik szerint „az elképesztő méreteket öltő, a harmadik Orbán-kormány alatt 600 ezer főt közvetlenül érintő kivándorlási spirált jellemzően három tényező erősíti: a minőségi munkahelyek hiánya, kisebb részben a taníttatással kapcsolatos költségek növekedése és problémák elmélyülése, végül pedig a harmadik, a talán a legkönnyebben fejleszthető terület: az önálló otthon elérhetetlen mivolta”. A párt ezért otthonteremtési és életkezdési programot indítana a fiatalok itthon maradásáért.
Az oktatásban „diákközpontú oktatási forradalmat hirdetne” a Jobbik, mert szerinte a „XXI. században az iskola nem csupán ismeretátadási hely, hanem egyben az egyik legfontosabb szocializációs tér is. Nemcsak a tudást, hanem magatartásmintákat, emberi kapcsolatokat, az együttélés szabályait is meg kell tanulniuk a gyerekeknek.” A programban előkerül az integrált kontra szegregált oktatás témaköre is, a Jobbik elképzelései szerint az integrált oktatás mindenáron való erőltetése helyett elképzelhetőek olyan esetek, amikor párhuzamos osztályok vagy intézmények működtetése válik indokolttá. 2018-as dokumentumban az áll, az erőszakos integráció a szakemberek szerint sokszor szegregációt von maga után, az új irányvonal meghatározásához szakembereket vonna be a párt.
Érdemes megnézni, mit mondott a Jobbik négy évvel ezelőtt:
A Jobbik elképzelése szerint az integrált oktatás mindenáron való erőltetése helyett a különböző képességű tanulók számára párhuzamos osztályokat kell biztosítani, amelyeknek kritériumait szakértők határozzák meg. Így a normál osztályok mellett speciálisan segítő és a szocializációt segítő osztályok is működhetnének. Az itt végzett eredményes nevelő-oktató munka teszi lehetővé a tanuló későbbi integrációját.
A cigánysággal kapcsolatban most említik a bentlakásos iskolák hálózatát, ez szerintük megoldás a leszakadt rétegek oktatására, valamint a Jobbik szerint
az elmúlt közel három évtized segélyezésre és pozitív diszkriminációra épülő cigánypolitikája megbukott – miközben ezekből a „projektekből” egy sajátságos „elit” meggazdagodott.
Kiemelt helyet kap a programban a bérunió, csaknem három oldalán át tárgyalja ezt a program, a kenyér áfáját pedig 5 százalékra csökkentené a Jobbik. De ennél sokkal több gazdasági elképzelés – azon túl, hogy amit a Fidesz csinált, az a Jobbik szerint nem jó – a Józan ésszel fejezetből nem derül ki. A fejezetben még szó van arról, hogy a Jobbik a sportból száműzné a politikát, felülvizsgálná a tao-rendszert, és nagy hangsúlyt fektetne az állatvédelemre, ezzel együtt pedig országos ivartalanítási akciót indítana.
Nekimenne a Fidesz oligarcháinak is. „A Fidesz-kormányhoz, illetve annak politikusaihoz köthető gazdasági holdudvar éves szinten átlagosan 400 milliárd forint közvetlen kárt okozhat, ezért bevezetjük az „oligarchaadót”, aminek közvetlen következménye, hogy Mészáros Lőrinc, Andy Vajna, Garancsi István, Habony Árpád és a hozzájuk hasonló „üzletemberek” néhány év alatt elveszíthetnék vagyonuk jelentős részét. Az adó a 300 millió forint feletti éves vagyongyarapodásra terjedne ki, és 2002-ig visszamenőleg alkalmaznánk.” A program azt ígéri, hogy a párt gazdaságpolitikusai azért fognak dolgozni, hogy erősödjön a gazdaság és emelkedjen az életszínvonal.
- Visszahívhatóvá tennék a képviselőket, súlyos esetekben pedig két választás között is elszámoltathatóvá tennék őket.
- Nem állítanák le, de felfüggesztenék Paks II.-t addig, amíg át nem vizsgálják a megkötött szerződést.
- Vona nem bontaná le a kerítést, visszaállítaná a határőrséget.
- A férfiak számára is lehetővé tennék a 40 év munkaviszony utáni nyugdíjazást.
- Nem lépnének ki az EU-ból, de tévútnak gondolják az integráció mélyítését.
- Meghagynák a Fidesz által bevezetett családi adókedvezményt.
- 2022-től már online is lehetne szavazni a választásokon, bevezetnék az e-konzultációt, támogatnák az e-sportot.
- Ingyenessé tennék az internet-hozzáférést, fellépnének az álhírekkel szemben.
Búcsúszavában Vona leírja, tudja, hogy az emberek többsége változást akar, ahogy azt is, hogy most rossz irányba halad az ország.