Itthon HVG 2018. január. 31. 16:40

Applebaum: Utólag értettem meg Schmidt Mária szándékát

A populista internacionáléról és Orbán Viktor szerepéről beszélt a HVG-nek a CEU vendégeként Budapesten tartózkodó Anne Applebaum. A történész elmondta, miben hasonlít a jelenlegi politikai diskurzus az 1930-as évekre, és azt is, hogyan élte meg félresiklott háttérbeszélgetését Schmidt Máriával.

A Soros-terv nettó összeesküvés-elmélet. Orbánnak szüksége van rá, hogy egyben tartsa bázisát a választási évben. De ne tévedjünk, egy sokmilliós ország rettegése egy filantróp alapítványától teljes abszurditás. Az pedig, hogy ezt a képtelenséget komoly emberek ismételgetik, annak a jele, hogy valami nagyon nincs rendben

– mondta Anne Applebaum a HVG-nek. (A Pulitzer-díjas amerikai történész CEU-n tartott előadásáról itt olvashatja cikkünket.) A hetilap friss számában a történész a Schmidt Máriával folytatott beszélgetéséről is mesélt. Úgy vette ki, hogy a Terror Háza igazgatója hisz az összeesküvés-elméletben. Azt nem gondolta volna, hogy Schmidt nyilvánosságra akarja hozni a beszélgetést, és szerinte a megjelent magyar nyelvű verzióból bizonyos részeket kihagyott.

Applebaum így emlékezik: "a másik furcsa dolog az volt, hogy magyarul beszélt hozzám, miközben tökéletesen tud angolul, akkor ennek nem tulajdonítottam jelentőséget, de utólag azt gondolom, hogy ez az én figyelmem elterelését szolgálta". Az amerikai történész azt mondja:

Nem tudok másra gondolni, mint hogy ő eleve az interjú nyilvánosságra hozatala céljával ült le velem beszélgetni. Ebből akart magának publicitást.

A teljes interjút a HVG e heti számában olvashatja.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor 2025. április. 28. 15:00

Szintet lépett a Kövér-féle házmestertempó: a rendszerváltás óta először tiltanak ki képviselőket, felülírva a választói akaratot

A momentumosok és Hadházy Ákos látványos, füstgyertyás tiltakozó akcióját nemcsak rekordösszegű pénzbírsággal, hanem más, eddig példátlan szankcióval is sújtotta Kövér László. Ez a demokráciadeficit újabb szintje: a rendszerváltás óta nem fordult elő, hogy képviselőket tiltsanak ki a törvényhozásból, ahová a választók küldték őket. Megtudtuk: a döntés miatt az ellenzékiek a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordulnak.