Itthon G. M. 2018. január. 26. 11:11

Állítsuk meg Sorost a saját fejünkben!

Elkezdődött a nagy találgatás, kinek jó és kinek rossz, hogy Soros György azt állította az MSZP-ről, hogy az egy Orbán Viktor által megvett párt. Ezzel a kijelentéssel a milliárdos épp a Fidesz malmára hajtja a vizet – olvasható a gyorselemzés.

A vita valójában egyetlen dologról árulkodik: Orbánnak sikerült immár a baloldal jó részével is elhitetni, hogy Soros György számottevő szereplője a magyar közéletnek.

Érdemes azonban néha leráznia az embernek magáról a Non-Stop Soros-csomagot, és látnia a tényeket. Egy magyar születésű, agg, amerikai milliárdos szavairól van szó, aki ugyan személyében érintett a mindent alulmúló hazai választási kampányban, de akinek a befolyása a hazai folyamatokra marginális. A csütörtök esti nyilatkozata is épp ezt bizonyítja, és nem az ellenkezőjét.

Amikor Soros azt mondja, hogy az MSZP-t megvette Orbán, akkor nem saját meglátását tolmácsolja. Állítása nélkülözi az újdonságot (és a bizonyítékokat), de megfelel annak az olvasatnak, amelyet leginkább Botka László tavaly szeptemberi kudarcával került a magyar nyilvánosság elé. Ha jobban belegondolunk, a Fidesz–MSZP-paktumokról már Dávid Ibolya is beszélt, amikor az MDF-et próbálta életben tartani a 70:30-as osztozkodásról szóló vádakkal. A Jobbik és az LMP évek óta sorolják magukat a jövő, a Fideszt és az MSZP-t a múlt pártjai közé, és ezzel azt is sugallják, hogy a két dinoszauruszban nem csak a koruk a közös.

Botka meg is nevezte azt, akin keresztül szerinte a Fidesz beleszólhat az MSZP irányításába, ezeket a vádakat Molnár Zsolt pedig kategorikusan visszautasította. Igaz, a szóbeszédnek ezzel nem tudott véget vetni.

Soros György tehát Davosban csak azt mondta el, amit magyar ismerősei elmondásából a hazai politikából megértett. Valószínűleg fel kellett frissíteni a tudását azzal kapcsolatban, miért nem az MSZP már a hatalom fő kihívója, és a magyarázatok között volt a Botka-féle állítás is.

Ha túl sokat látunk bele abba, amit Soros György mond és tesz, akkor csak a propagandának ülünk fel, amely azt próbálja elhitetni, hogy Magyarország sorskérdése az, mekkora befolyása van a hazai politikára Sorosnak. Ezt az álvalóságot tényleg érdemes lenne megállítani.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.