Első fokon két év, öt évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték első fokon Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértőt, a Zoom.hu tulajdonos-alapítóját – írja a kormányközeli Pesti Srácok. A lap szerint a Fővárosi Törvényszék a múlt hét csütörtökön egy közel 2010-es, 440 milliós csalási ügyben mondta ki bűnösnek Tarjányit és két társát.
A 444.hu telefonon elérte Tarjányit, aki megerősítette az értesülést.
Az ügyészség hétfő délelőtt a döntésről közleményben számolt be, abban azonban nem nevesítette az érintetteket.
A közlemény szerint 2010 júliusában egy beruházó cég 2,7 milliárd forint értékű vállalkozási szerződést kötött egy Csongrád megyei szálló – a PS cikkéből kiderül, hogy a szentesi Petőfi – felújítására az arra kiírt pályázatot elnyerő kivitelezővel. Ez a Demján-cégcsoporthoz tartozó Arcadom Zrt. volt. Az összeget a felek két hónappal később 3,5 milliárd forintra módosították. A felek között közvetítőként egy harmadik cég járt el, amelyet a beruházás elnyerése kapcsán a vállalkozói díj 10 százaléka – bruttó 441 millió forint – illette meg megbízási díjként.
A vádlottak szerint az emelésre azért volt szükség, mert a beruházást finanszírozó bank megemelte az önrészt, amihez a beruházónak további több százmillió forintra van szüksége, ezt az összeget pedig részben a közvetítőnek járó megbízási díjból fedeznék. Az ügyészség szerint azonban a valóságban a hitelintézetekkel folytatott tárgyalások kezdeti szakaszban megrekedtek, önrész megemeléséről nem volt szó, a beruházó nem rendelkezett az előleg összegével sem.
A vádlottak – egymás tevékenységéről tudva – mind a megbízási szerződések megkötését, illetve az azok későbbi kiegészítéseit megelőző tárgyalások során és azt követően folyamatosan megtévesztették a kivitelező cég képviselőit a projekt megvalósíthatóságát érintő alapvető elemek vonatkozásában.
Az elsőrendű vádlottat, a beruházó cég emberét a bíróság különösen jelentős kárt okozó csalás bűntettének kísérletében, míg Tarjányit és társát különösen nagy kárt okozó csalás bűntettében találta bűnösnek. Emellett polgári jogi igény címén a vádlottakat a sértett javára mintegy 440 millió forint megfizetésére kötelezte. A megbízási díjat faktorálási keretszerződés és engedményezési szerződések útján a sértett kivitelező cég kifizette.
Az ítélet nem jogerős; az ügyész a vádlottak terhére, a büntetés súlyosítása érdekében jelentett be fellebbezést. A vádlottak és védőik felmentésért fellebbeztek.